Ana Sayfa Siyaset Ertuğrul Sosyal ve Yusuf Başer İstanbul’un 563.yıl dönümünü kutladı

Ertuğrul Sosyal ve Yusuf Başer İstanbul’un 563.yıl dönümünü kutladı

Türk ve dünya tarihinin en büyük dönüm noktalarından biri olan, köhne Bizans’ı yıkan, yeni bir devrin açılmasına vesile olan İstanbul’un Fethi’nin 563’üncü yıldönümünü Ak parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer ve Ertuğrul Soysal gönderdiği yazılı bir basın açıklaması ile kutladı.

Giriş Tarihi: 28 Mayıs 2016 Cumartesi 13:37
Ertuğrul Sosyal ve Yusuf Başer İstanbul’un 563.yıl dönümünü kutladı

 Kutlama metinlerinde Fethin sadece bir dünya kentinin el değiştirmesi gibi basit bir olay değil, tüm insanlığa sevgi, barış ve özgürlük ülkesine taşıma arzusu olduğu ifade edildi.

Ak Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Türk ve Dünya tarihinin dönüm noktalarından biri olan İstanbul’un Türkler tarafından fethinin 563. yıl dönümünü gurur ve kıvançla kutluyoruz.

İstanbul’un fethi, yalnızca bir dünya kentinin el değiştirmesi gibi basit bir olay değildir. Tüm insanlığı sevgi, barış ve özgürlük ülkesine taşıma arzusudur.  29 Mayıs 1453’ten itibaren, İstanbul,  hoşgörünün, barışın, aklın, bilimin, özgürlüğün merkezi haline gelmiş; bu iklim İstanbul’dan bütün dünyaya dalga dalga yayılmıştır. İstanbul'un fethi, Avrupa'yı, özellikle Bizans'ı boğmakta olan insanlığın yüz karası orta çağ zulmünü tasfiye edip yerine sevgiye, şefkate, müsamahaya, yüksek bir ruh asaletine dayanan İslam medeniyetini inşa etmiştir.

Yüce peygamberimizin övgüsüne de yüzyıllar öncesinden mazhar olan fetih hareketi ile İstanbul, diğer inançlara hürmet esasıyla çok sayıda Türk-İslam eseri ile taçlandırılmıştır. İstanbul uzun yıllar İmparatorluk coğrafyasının beşeri, kültürel ve ticari bir kaynaşma merkezi olmuştur. 

Büyük hükümdar Fatih Sultan Mehmet’in genç yaşına rağmen ulaştığı bu başarıda, yenilikleri yakından izleyen, cesur ve kararlı kişiliğinin yanı sıra, kutlu bir yönetim ve hükümranlık davasını şuurlarında taşıyan dönemin bilgelerinin ve bilginlerinin de önemli katkıları bulunmaktadır.

Türkiye’mizin bugün de küresel güç dengeleri arasında sözü geçen, güçlü bir ülke olarak yerini almasını istiyorsak, ecdadının yüzyıllar boyu bir yönetim prensibi olarak kullandığı “kardeşlik ve birlikte yaşamanın cazibesini artırmalı”, onurlu, huzurlu ve saygın bir gelecek için Türkiye Cumhuriyetini kardeşçe yaşanabilir bir çekim merkezi yapmalıyız.

 İstanbul'un 1453 yılındaki fethinin 600. yıl dönümünü, yani 2053 yılını da AK Parti olarak hedeflerimiz arasına alıyor, o büyük yıl dönümü için şimdiden hazırlıklara başlıyoruz.

Sadece Türkiye için değil, sadece İslam dünyası için değil, tüm insanlık için Fetih kutlu olsun. İstanbul’u bir Türk-İslam kenti yaparak çağı değiştiren, başta büyük Hakan Fatih Sultan Mehmet olmak üzere fetihte yer alan ecdadımızın hatıralarını minnet ve şükranla anıyor, peygamber müjdesiyle taçlanmış o kutlu askerlere  Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum.

Soysal ise mesajında, şunları söyledi: “İstanbul’un Fethi’nin adalet, hoşgörü ve barış kelimelerinin insanlık için yeniden tanımlanmasına vesile olmuştur. “Tarih boyunca defalarca kuşatılan Şehr-i Azam İstanbul’u fethetmek Sultan İkinci Mehmet’e nasip olmuş ve Fatih unvanını almıştır. Sultan Mehmet İstanbul’u fethederken aynı zamanda bir çağı açıp diğer bir çağı da kapatmıştır. Tarih boyunca bizim ecdadımız hiç kimseyi dininden, dilinden, ırkından dolayı yargılamamış, Yaradılanı Yaradan’dan ötürü hoşgörme felsefesi ile hareket etmiş ve bu doğrultuda her zaman için fetihlerin arka planında gönüllerin fethini esas gaye  olarak belirlemiştir. Yine İstanbul’un Fethi adalet, hoşgörü ve barış kelimelerinin insanlık için adeta yeniden tanımlanmasına vesile olmuştur.

Bu duygu ve düşüncelerle İstanbul’un fethinin yıldönümünü kutluyor, bu eşi benzeri olmayan örnek dünya şehrini bizlere miras bırakan başta Fatih Sultan Mehmet ve kahraman askerleri olmak üzere bütün ecdadımızı da rahmet ve minnetle anıyorum.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık