Ana Sayfa Güncel Erdoğan'ın Yozgat ziyareti öncesi dikkat çeken tespitler

Erdoğan'ın Yozgat ziyareti öncesi dikkat çeken tespitler

Pazar günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımı ile yapılacak olan kongre öncesi Yozgat basının önemli isimlerinden Bilal Yeşilkaya çok çarpıcı bir yazı kaleme aldı.

Giriş Tarihi: 11 Ocak 2018 Perşembe 23:22
Erdoğan'ın Yozgat ziyareti öncesi dikkat çeken tespitler

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 14 Ocak Pazar günü  gerçekleştirilecek 6.Olağan İl Kongresi öncesinde dikkat çeken bir yazı kaleme alan Yeşilkaya, "Bu iktidar döneminde Yozgat’ta göç arttı mı arttı, istihdam sorunu baş gösterdi mi gösterdi, ekonomik olarak Yozgat geriledi mi geriledi. Diğer iller alabildiğine büyüdü mü büyüdü. Bu konuda ne siyaset makamı, ne de şehrin diğer dinamikleri yeterince önlem alınmasını sağlayamadı."dedi.

İşte Yozgat SonSöz Gazetesi yazarlarından Bilal Yeşilkaya'nın "Cumhurbaşkanının Yozgat ziyareti üzerine!" başlıklı o yazısı..

 

Yozgat küçük ama bir o kadar da önemlidir Türk siyaseti için. Bunu nasıl başarıyor diye sormayın çünkü gizli bir şifresi yok. 5 bin yıllık bir medeniyetin üzerinde tesis edilen, neredeyse 2 milyona yakın bir nüfusu Avrupa’da ve başka illerde ikamet eden Yozgat’ın siyasette etkin olmasının hikayesi eskilere dayanıyor.

Çapanoğulları’nın hikayesini hepimiz üç aşağı beş yukarı biliriz. 17. yüzyılın sonlarında devlet tarafından Bozok’a yerleştirilen Mamalu Türkmen oymaklarından olan ve bölgede büyük güç kazanan Çapanoğulları ailesinin birçok ferdi daha sonra devlet yönetiminde de adından söz ettirmeye, önemli görevlerde yer almaya başladılar. Her ne kadar isyan denilse de tamamı bir uydurma olan isyanla yönetimde Çapanoğlu ailesi etkinliğini kaybetse de, şehrin ismi 1927 yılında Yozgat olarak değişse de siyasette görüntü pek değişmemiş.

Şehirlerin büyüyüp, gelişmesinde siyasetin etkili olduğu söylenir, “Bal tutan parmağını yalar” gibi atasözleri hem kişilerin, hem de şehirlerin ekonomik olarak gelişmesiyle ilişkilendirilmeye çalışılır. Bir dönemin hem eğitim, hem de kültür merkezlerinden biri olan Yozgat’ın uzay çağına girildiği bu günlerde geriye gidişinin daha doğrusu beklenildiği ölçüde gelişememiş olmasının tek sorumlusu olarak siyaset makamının gösterilmesi sizce ne kadar doğrudur. Göçün artmasının, işsizliğin ciddi bir sorun olmasının, eğitim kalitesinin bir türlü artmamış olmasının sorumlusu yine siyaset makamı mıdır?

Ya da 15 yıllık Ak Parti iktidarı mıdır bunun sorumlusu.

Rakamlar ve istatistiki çalışmalar bunu işaret etmiyor ama bu iktidar döneminde göçün ciddi bir sorun haline gelmesi, istihdamı arttırıcı önlemlerin alınamamış olması, bunun yanı sıra ciddi denebilecek kadroların başka illere ya da hatta ilçelere gönderilmesi mevcut iktidara karşı bir algı oluşmasına neden olmuştur. Bu algının oluşmasına neden olan da yine Yozgat’ın kendilerini temsil etmeleri için Meclise gönderdiği isimler yani milletvekilleri değil midir? Bence öyledir ne yapılan hizmetleri halkına anlatamayan, anlatsalar da yeterince inandıramayan siyasilere fazlaca inanmayan halk belki de tek destek verdikleri isim olan Cumhurbaşkanını dört gözle beklemektedir. Hiç kimse kendini kandırmasın Yozgatlı siyasetçiler Yozgat’a geldiğinde karşılarında buldukları toplulukların kendilerine kayıtsız şartsız inandığına mı kendilerini inandırıyorlar, halkın kendilerini kayıtsız şartsız desteklediğini mi zannediyorlar.

Hayır hem de koskoca bir hayır. Yozgat halkının büyük bölümü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı seviyor onun için destek veriyor. İkincisi de ülkeyi yönetecek ikinci bir partiyi henüz bulamadı. Ha yapılan hizmetleri görmezden gelmiyoruz. Ben bu konuda biraz farklı da düşünmekten kendimi alamıyorum ve 15 yılda yapılanları başka iktidarların yaptıkları ile karşılaştırma gibi bir yanlışa da düşmüyorum. Bakınız eski iktidarlar ifadesi ne kadar eskimiş değil mi çünkü 15 yıl geçmiş Ak Parti söz sahibi olduğu günden bu tarafa. Yani kendi içinde bile eskimeye başlayan bir partinin yaptığı hizmetleri ya da yapamadıklarını neden önceki iktidarlar döneminde yapılanlar ve yapılmayanlarla karşılaştıralım ki? Bunu kesinlikle muhalefet olsun diye söylemiyorum. 2002 yılıyla bu günleri karşılaştırmanın ne kadar mantıksız olacağını sizde kabul edersiniz. Öyleyse ne yapmalı Ak Partinin kendi yaptıkları ile yapamadıklarını karşılaştırmalı ve ona göre değerlendirme yapmalıyız.

Bu iktidar döneminde Yozgat’ta göç arttı mı arttı, istihdam sorunu baş gösterdi mi gösterdi, ekonomik olarak Yozgat geriledi mi geriledi. Diğer iller alabildiğine büyüdü mü büyüdü. Bu konuda ne siyaset makamı, ne de şehrin diğer dinamikleri yeterince önlem alınmasını sağlayamadı.

O nedenle artık şehirde partili, partisiz herkes gözünü 14 Ocak’ta Yozgat’a gelecek Cumhurbaşkanına çevirdi. Cumhurbaşkanının Yozgat’a özel bir sevgisi var. Bunu her seferinde dile getiriyor, her seferinde Yozgat için talimatlar veriyor ama yeterince takip ediliyor mu, yerine getiriliyor mu işte orası soru işareti.

Koskoca ülkeyi yöneten, bırakın Türkiye’yi İslam dünyasına yön veren, artık Dünya 5’ten büyüktür diyerek para babası ülkelere kafa tutan bir Cumhurbaşkanı Yozgat’a verdiği vaatlerin yerine getirilip, getirilmediğini mi takip edecek. Bunları takip edecek ve gerçekleştirilmesini sağlayacak kişiler belli
ama Yozgatlılar kendi siyasetçilerine pek inanmıyor ve şehrin geri kalması hususunda da onlara sorumluluk yüklüyor.

Yozgatlının gözü de kulağı da sizde, yeni bir müjde bekliyor. En azından yıllar önce verdiğiniz ‘Marka Şehir’ sözünüzü hatırlatıyoruz.

Vatanına, milletine bağlı, bu hükümete en fazla bağlı olan şehirlerin başında gelen Yozgat zannediyorum marka şehir olmayı da fazlasıyla hak ediyor.

Kalın sağlıcakla.

Bilal Yeşilkaya / Yozgat SonSöz Gazetesi

YORUMLAR
  • yorum2018-01-12 01:13:26MURAT

    Yozgatın kaderi bu kim gelirse gelsin
    Çivi çakmaz oyunu alır gider yozgatı u
    nutur bir gider tam 4 yıl
    Utanmadan gine gelirler vahtı yozgatıma

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık