Ana Sayfa Siyaset Erdoğan'dan Flaş ABD Mesajı

Erdoğan'dan Flaş ABD Mesajı

Başbakan Erdoğan, Joe Biden ile yaptığı görüşmede, "Ne ABD ne de Irak hükümeti rehin vatandaşlarımızın hayatını tehlikeye atacak herhangi bir operasyon yapmasın" dedi.

Giriş Tarihi: 15 Haziran 2014 Pazar 13:11
Erdoğan'dan Flaş ABD Mesajı
Başbakan Tayyip Erdoğan ile ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden arasındaki telefon trafiğinin perde arkasına ortaya çıktı.

TÜRKİYE'NİN YÜRÜTTÜĞÜ ÇALIŞMALAR KONUŞULDU

Sabah gazetesinde yer alan habere göre; iki görüşme de Türkiye'nin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi almak isteyen Joe Biden'ın araması ile gerçekleşti. ABD'nin Ortadoğu ve özellikle Irak ile ilgili tüm politikalarından en üst düzeyde sorumlu olan Biden'ın özellikle Türkiye'nin nasıl bir diplomasi sürdürdüğü, pazarlık olup olmadığı ve bölgeden elde ettiği son bilgiler yönünde bilgi almak istediği öğrenildi.
"HABERSİZ OPERASYON YAPMAYIN" DEDİ

Joe Biden, Türkiye'nin bölgeye yönelik hamlesi olup olmayacağı ya da rehinelerin kurtarılması için operasyon düşünülüp düşünülmediği konularında sorular yöneltti. Erdoğan ise Türk vatandaşlarının hayatını riske atacak hiçbir girişim düşünmediklerini, müttefiklerinin de rehinelerin can güvenliğine öncelik vermesini beklediklerini kaydetti.
FİKİR ALIŞVERİŞİ YAPTI

Biden ve Erdoğan, IŞİD bölge ve uluslararası güvenliğe yönelik tehdidi ele alırken, izlenmesi gereken yollar üzerinde fikir alışverişi yaptı. Biden, IŞİD tarafından kaçırılan Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu personelinin güvenli biçimde geri getirilmesi noktasında Türkiye'nin çabalarına ABD'nin desteğini teyit etti.
TÜRKİYE'NİN KIRMIZI ÇİZGİSİ OLDUĞU VURGULANDI

Erdoğan, Türkiye olarak soğukkanlı çalışma yürüttüklerini bölgedeki farklı kaynaklardan sürekli bilgi aldıklarını ifade etti. Erdoğan, IŞİD'e karşı yapılacak tüm hamlelerde Türkiye ile koordinasyon halinde olunması gerektiğini ifade ederken, rehinelerin can güvenliğini tehlikeye atacak her türlü girişimin Türkiye'nin kırmızı çizgisi olduğunu vurguladı.
"NE ABD NE IRAK OPERASYON YAPMASIN"

Erdoğan, "Ne ABD ne de Irak hükümeti, bölgeye herhangi bir operasyon yapmasın" dedi. Başbakanlık kaynaklarından elde edinilen bilgilere göre Türkiye şu ana kadar kimseden yardım talep etmedi. Erdoğan hiçbir lideri aramadı. girişimi olmadı. Almanya Şansölyesi Angela Merkel de ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden da Erdoğan'ı arayan taraflar oldu.

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Bekir Bozdağ’dan Yozgat Belediye Başkanlığı'na ziyaret

Bekir Bozdağ’dan Yozgat Belediye Başkanlığı'na ziyaret

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık