Ana Sayfa Yozgat Eğitimciler Başbakan Ahmet Davutoğlu’na mektup gönderdi

Eğitimciler Başbakan Ahmet Davutoğlu’na mektup gönderdi

Türk Eğitim-Sen Yozgat Şubesi üyeleri, eğitim alanında çalışan kamu görevlilerinin ve öğretmenlerin memuriyetliklerindeki ek gösterge puanlarının yükseltilmesi için hazırladıkları dilekçeleri Ankara'ya gönderdi.

Giriş Tarihi: 25 Nisan 2016 Pazartesi 10:35
Eğitimciler Başbakan Ahmet Davutoğlu’na mektup gönderdi

Eğitimcilerin emekli olduktan sonra maaşlarında oluşan büyük kesintilerin önlenmesini içeren talebin yerine getirilmesi halinde birçok öğretmenin emekli olacağına dikkat çekildi.

Türk Eğitim-Sen Yozgat Şube Başkanı Seyfi Bayrak, Kamu-Sen’e bağlı bazı sendika başkanları ve sendika üyeleri PTT binası önünde yapılan açıklamada hazır bulundu.

EK GÖSTERGELER YÜKSELTİLMELİ

Seyfi Bayrak yaptığı açıklamada, öğretmenlerin ek göstergelerinin 3600 olarak yeniden düzenlenmesi, akademisyenlerin ve tüm kamu görevlileri için ek göstergelerin 800 puan artırılması, yardımcı hizmetler sınıfına da ek gösterge verilmesi talebiyle sendikalarının genel merkezi tarafından 28 Aralık 2015 tarihinde bir dilekçe kampanyası başlatıldığını hatırlattı. Toplanan dilekçelerin 22 Nisan'a kadar Başbakanlığa gönderileceğini kaydeden Bayrak, “Bu kampanyanın üç ayağı bulunmaktadır. Kampanyanın ilk ayağı şu anda 3000 ek göstergeye sahip olan öğretmenler ile ilgilidir. Şöyle ki öğretmenlerin emeklilik kesenekleri 3000 ek gösterge üzerinden hesaplanmaktadır. Ek göstergelerinin 3600’e çıkarılması öğretmenlere emekliliklerinde büyük oranda fayda sağlayacaktır. Zira 3600 ile 3000 ek gösterge üzerinden emekli olanlar arasında ciddi emekli maaş farkı bulunmaktadır. Yıllarca çalıştıktan sonra emekli olan öğretmenlerin maaşlarında büyük oranda azalma meydana gelmektedir. Fiilen görev yapılan süre içerisinde verilen ek ders ücretleri ve ek ödemeler, emekli keseneklerine yansıtılmadığı ve emeklilikte ek ders ücreti de alınmadığı için emekli olan bir öğretmenin aldığı maaş ile görev yapan öğretmenin aldığı maaş arasındaki fark büyüktür. Bu ücret farkı sebebi ile pek çok öğretmen emekliliği hak etmiş olmalarına rağmen emekli olamamaktadır. Öğretmenlere 3600 ek gösterge getirilmesi halinde birçok öğretmen emekli olabilecek, emekli öğretmenlerin yerine de atama bekleyen öğretmenler istihdam edilebilecektir” diye konuştu.

YARDIMCI HİZMETLERE

HAKSIZLIK YAPILIYOR

Kampanya detaylarından da bahseden Başkan Bayrak, şunları söyledi: “Kampanyamızın ikinci ayağını akademisyenlerimiz ve memurlarımız oluşturmaktadır. Kampanyamızın üçüncü ayağını ise yardımcı hizmetler sınıfı oluşturmaktadır. Yardımcı hizmetler sınıfı için hiç ek gösterge rakamı belirlenmemiştir. Diğer hizmet sınıflarının tamamında, kazanılmış hak aylıkları veya kadro dereceleri bakımından 1, 2, 3 ve 4. derecelerde bulunacaklar için ek göstergeler söz konusudur. Bu minvalde ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlar göz önüne alındığında, bu talebimizin ne kadar insani ve haklı bir talep olduğu apaçık ortadadır. Ek gösterge rakamlarının artırılması için Türkiye'nin dört bir yanında imzalanan dilekçelerin ülkeyi yönetenler tarafından dikkate alınmasını istiyoruz. Öte yandan kamu çalışanları dilekçe kampanyamıza büyük ilgi göstermiştir. Duyarlılıklarından ötürü tüm çalışanlarımıza da teşekkür ediyoruz.”

Sendika üyeleri basın açıklamasının ardından PTT şubesine girerek, topladıkları dilekçeleri kargo yolu ile Başbakanlığa gönderdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık