Ana Sayfa Güncel Dev proje Yozgat'ta da uygulamada

Dev proje Yozgat'ta da uygulamada

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hastalıktan ari işletmelerin desteklenmesi projesi Yozgat’ta da uygulamaya konuldu.

Giriş Tarihi: 30 Haziran 2017 Cuma 14:54
Dev proje Yozgat'ta da uygulamada

Yaygın olarak görülen sığır tüberkülozu ve sığır, koyun, keçi brucellozu hastalıkları ile etkin mücadele edilmesi, halk sağlığının korunması amacı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hastalıktan ari işletmelerin desteklenmesi projesi Yozgat’ta da uygulamaya konuldu.

Proje kapsamında sertifikalandırılan süt sığırı işletmelerinde bulunan, damızlık boğalar dışındaki, altı ay yaşın üzerindeki erkek hayvanlar hariç tüm sığırlara destekleme ödemesinin yapıldığı kaydedildi. Hastalıktan ari işletmelerin desteklenmesi projesinin, hayvan sağlığının korunması yanında, kaliteli ve sağlıklı süt üretilmesi ile ülkemiz süt sektörünün Avrupa Birliğine süt ve süt mamulleri ihracatı yapabilmesi için temel teşkil ettiği ifade edildi.

Ülkemizden AB'ye süt ve süt ürünleri ihracatı yapılabilmesi için süt işleme tesislerinin, süt sağladığı çiftliklerin öncelikle ‘Hastalıktan Ari İşletmeler İçin Sağlık Sertifikasına’ sahip olmaları gerektiği hatırlatıldı. Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Konya Ovası ve Doğu Karadeniz Projesi kapsamındaki illerde damızlık erkek materyal alımı ile ilgili uygulanan hibe projelerinde, damızlık boğaların sadece TİGEM veya hastalıktan ari işletmelerden teminine izin verilmekte olduğu hatırlatıldı.

 

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, yapılacak testler sonucunda yılsonunda Brucella ve Tüberkülozis hastalıkları yönünden tüm hayvanlardan negatif sonuç alınması durumunda işletme için ‘Hastalıktan Ari İşletmeler İçin Sağlık Sertifikası’ tanzim edilebileceğini söyledi. Özdemir, işletmede bulunan damızlık boğalar hariç, 6 aylık yaştan büyük tüm hayvanlar için hayvan başına destekleme ödemesi yapılacağını, 2017 yılı için öngörülen destekleme miktarının hayvan başına 400 lira olduğunu kaydetti.

Özdemir, 2017 yılına kadar Yozgat’ta‘Hastalıktan Ari İşletmeler İçin Sağlık Sertifikası’ bulunan işletmenin olmadığını, bu yıl içerisinde yapılan titiz çalışmalar ile Yozgat il merkezinde iki, Sorgun’da iki, Boğazlıyan’da bir olmak üzere toplam beş adet ari işletme müracaatı sağlandığını bildirdi. Özdemir, bu işletmelerde yapılan ilk 6 aylık Brucella ve Tüberkülozis hastalık taramalarından negatif sonuçlar alındığını, yılsonunda yapılacak son testlerden de negatif sonuç alınması durumunda ‘Hastalıktan Ari İşletmeler İçin Sağlık Sertifikası’ düzenlenerek, bu belgeye sahip işletmelere yıl sonunda hayvan başı 400 lira destekleme ödemesi yapılacağını anlattı.

 

Özdemir, ‘Kaliteli damızlık hayvanlara sahip, halk sağlığı açısından kaliteli süt ve damızlık materyal üretimi yapacak, ari işletme olabilecek damızlık süt işletmelerinin önümüzdeki yıllarda artırılması yönünde çalışmalar devam edecek. 2023 yılında ilimizde Hastalıktan Ari İşletmeler İçin Sağlık Sertifikasına sahip işletme sayısının en az 20 olmasını hedefledik’ dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık