Ana Sayfa Siyaset Davutoğlu'ndan Kritik Talimat!

Davutoğlu'ndan Kritik Talimat!

Davutoğlu Başbakanlığındaki yeni hükümetin programına paralel yapıyla mücadele giriyor.

Giriş Tarihi: 27 Ağustos 2014 Çarşamba 11:39
Davutoğlu'ndan Kritik Talimat!
Ankara, Paralel Devlet Yapılanması ile mücadeleyi yeni bir aşamaya taşıyor. Paralel yapıyla mücadele, Milli Güvenlik Siyaset Belgesi alt metinleri ve MGK kararlarının ardından önümüzdeki günlerde kurulacak 62. Hükümet'in resmi programına da alınıyor.

'HÜKÜMET PROGRAMINA ALINSIN' TALİMATI

Paralel yapıyla mücadele kararlılığının hükümet programına alınması talimatı bizzat Ahmet Davutoğlu'ndan geldi. Bugünkü AK Parti Olağanüstü Kongresi'yle Ahmet Davutoğlu'nun AK Parti Genel Başkanı olması bekleniyor. Yarın, Cumhurbaşkanlığı devir teslim töreni yapılacak. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Davutoğlu'nu yeni kabineyi kurması için görevlendirecek.

Daha sonra ise yeni kabine güvenoyu için TBMM'ye sunulacak. Aynı zamanda 62. Hükümet'in programı da TBMM'de okunacak. Hükümet güvenoyu aldığında, programdaki Paralel Devlet Yapılanması ile mücadele vurgusu da TBMM'nin onayından geçecek.

YENİ VESAYET ODAĞI VURGUSU

Ahmet Davutoğlu başkanlığında yapılan hükümet programı çalışmalarında, programa Paralel Devlet Yapılanması ile ilgili bir bölüm konulması kararlaştırıldı. Taslak Hükümet Programında Paralel Devlet Yapılanması'nın "yeni vesayet odağı" olarak vurgulandığı öğrenildi.

Yeni vesayet odaklarıyla mücadelenin kararlılık içerisinde yapılacağının altı çizildi. Geçmiş hükümetlerin türlü engeller ve komplolarla mücadele ettiğinin altı çizilirken AK Parti hükümetlerinin vesayet odakları başta olmak üzere milletin iradesi dışında bir iradenin siyasi iradeyi baskı altına almasına asla müsaade etmediği belirtiliyor.

7 ŞUBAT'TA ORTAYA ÇIKTI

Yıllarca devlet içinde gizlice örgütlenen Paralel Devlet Yapılanması'nın ilk kez kendisini 7 Şubat MİT krizinde gösterdiği vurgulanıyor. 7 Şubat'ta yaşananlar MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın tutuklanma girişimi olarak kabul ediliyor. Ardından yeni girişimlerin ortaya çıktığı ifade ediliyor.

Paralel yapının yargı, emniyet bürokrasisi ve çeşitli alanları etkisi altına almaya çalıştığı, devlet içinde edinilen gücün hukuk dışı yöntemlerle kullanıldığı, ülke milli güvenliğine karşı girişim içerisinde olduğunun altı çiziliyor.

AMAÇLARI SİYASETİ DİZAYN

Paralel yapının en önemli önceliğinin Türk siyasetini dizayn etme arayışı olduğu ifade edilirken bu yapıyla hukuk içerisinde, kesintisiz ve kararlı bir mücadele içerisinde olunacağı, tehditvari çabalarına izin verilmeyeceği, çeteleşmeye müsaade edilmeyeceği belirtiliyor.

AK PARTİ'YE GENÇLİK AŞISI

Cumhurbaşkanlığı ve Ahmet Davutoğlu'nun başbakanlığında yeni döneme hazırlanırken, iki lider başta AK Parti hareketi olmak üzere tüm kulvarlarda gençleştirme hamlesi kararı aldı. Buna göre, AK Parti hareketinin geleceğe güçlü kadrolarla taşınması ve her alanda yetişmiş kadrolara sahip olunması için çok özel bir proje yürütülecek. Başta Davutoğlu olmak üzere her alanda gençlere danışmanlık kadroları açılacak. Bu kadrolar teşkilat ağırlıklı çalışacak, partiye vakıf olacak.

Ayrıca kabinede yer alacak isimlere de genç danışmanlar verilecek. Gençler siyasetin her alanında yoğun çalışma içine girebilecek. Bu çerçevede AK Parti Gençlik Kolları başta olmak üzere, vakıf ve kamu imkanları ile yurtdışında eğitim gören ve siyasete hevesli olan gençlerden bir portföy çıkarılırken, çok sayıda isme de Ankara daveti gönderildiği öğrenildi. Ayrıca yine Türkiye ve yurtdışında iyi eğitim almış parlak isimlerin de araştırılması için girişimler başlatıldı.

Kaynak: Sabah
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık