Ana Sayfa Sağlık Çin aşısı güvenli mi? Prof. Dr. Taner Demirer açıkladı

Çin aşısı güvenli mi? Prof. Dr. Taner Demirer açıkladı

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla ülkelerin mücadelesi devam ederken ülkemizde de yapılacak olan Çin aşısıyla ilgili dikkat çeken bir açıklama Prof. Dr. Taner Demirer’den geldi.

Giriş Tarihi: 3 Ocak 2021 Pazar 13:19
Çin aşısı güvenli mi? Prof. Dr. Taner Demirer açıkladı

Çin’in ürettiği koronavirüs aşısıyla ilgili sosyal medya hesabından değerlendirmelerde bulunan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi, Tıbbi Onkoloji ve Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Taner Demirer, Çin aşısının Faz-3 çalışmaları kapsamında gönüllü aşı yaptırdığını yazdı.

Demirer yaptığı paylaşımında, “Görülüyor ki bu Çin aşısı Sinovac, Kovid 19’a karşı koruyucu. Değerli arkadaşlarım lütfen sizde aşınızı yaptırın” dedi.

2 HAFTA ARA İLE 2 DOZ AŞI

2 hafta ara ile 2 doz aşı yaptıran Demirer, ilk aşıdan sonra birkaç gün halsizlik, üşüme ve düşük dereceli ateş olduğunu, 21’nci günde antikor düzeyinde yüksek bir IgG seviyesi ile tam bağışıklık oluştuğunu söyledi.

Kendisiyle birlikte aşı yaptıran diğer meslektaşların da da bağışıklığın oluştuğunu belirten Prof. Dr. Taner Demirer, “Görülüyor ki bu Çin aşısı-Sinovac, Kovid 19’a karşı koruyucu. Değerli arkadaşlarım lütfen sizde aşınızı yaptırın” dedi.

Yaşamı boyunca yapmış olduğu çalışmalarla insanlığa ışık tutan Demirer’in açıklamaları, Çin aşısı üzerine yapılan spekülasyonları bertaraf ederek insanların kafasındaki soru işaretleri gidermiş oldu.

Bütün insanlık adına hizmet olsun diye gönüllü olmayı tercih ettiğini aktaran Prof. Dr. Taner Demirer, “Çin aşısının Faz-3 çalışmaları kapsamında herhangi bir yan etkiye rastlanmadı. Aşıların ne kadar süre koruyacağına dair şu anda elimizde bir bilgi yok, ancak Çin aşısı Sinovac’ın muhtemelen 9 ay ya da 1 yıl gibi bir süre koruma sağlayacağını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“SİZ DE AŞINIZI YAPTIRIN”

Aşının ikinci dozunun uygulanması sonrasında geçen sürede herhangi bir yan etkinin görülmediğini aktaran Demirer, açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Bu bir inaktif aşı. Çin aşısı Sinovac, bizim için, toplum ve insanlık için kurtarıcı rol oynayacağına inanıyorum. Bu aşının yapılması ile ilgili endişenin olduğunu, çekincelerin olduğunu basından ve sosyal medyadan görüyoruz. Buna çok üzülüyoruz. Biraz tıp tarihini inceledikleri zaman enfeksiyon hastalıkları ile aşıyla baş edildiğini görecekler. Ben herhangi bir problemle karşılaşmadım. Açıkçası ağrım da olmadı. Herhangi bir yan etkisi olmadı.

İlk aşıdan sonra birkaç gün halsizlik, üşüme ve düşük dereceli ateş oldu. 21’nci günde antikor düzeyine baktırdım ve yüksek bir IgG seviyesi ile tam bağışıklık oluştuğunu gördüm. Benimle aşı yaptıran diğer doktor arkadaşlarda da bağışıklık oluştu. Görülüyor ki bu Çin aşısı-Sinovac kovid19 a karşı koruyucu. Değerli arkadaşlarım lütfen sizde aşınızı yaptırın.”

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Türkiye'de ilk açılan Yozgat Şehir Hastanesi kaç hastaya baktı?

Türkiye'de ilk açılan Yozgat Şehir Hastanesi kaç hastaya baktı?

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık