Ana Sayfa Ekonomi Çelik net konuştu! Yozgat için tek tek sıraladı

Çelik net konuştu! Yozgat için tek tek sıraladı

TSO Başkanlığına aday olan Meclis Başkanı Sinan Çelik, Yozgat'ın gelişimi için yapılması gerekenleri sıraladı.

Giriş Tarihi: 10 Ocak 2018 Çarşamba 12:56
Çelik net konuştu! Yozgat için tek tek sıraladı

Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Sinan Çelik, üretim, pazarlama ve istihdam gibi sorunların çözülerek, Yozgat’ın ekonomik gelişiminin sağlanması gerektiğini söyledi. 

Yozgat TSO Meclis Başkanı Sinan Çelik, Yozgat’ın kritik bir süreç içerisinde olduğunu belirterek, gelişmiş kentlerle yarışabilmek, istihdam sorununu ortadan kaldırmak ve göçü önlemek için üretim gerçeğine dikkat çekti. 

ÜRETEN YOZGAT  TEK ÇAREMİZ 

TSO Meclis Başkanı Çelik, Yozgat’ın zengin kaynaklara ve potansiyellere sahip olduğuna dikkat çekti. Üretim, pazarlama ve planlama başta olmak üzere birçok alanda sıkıntı yaşandığına değinen Çelik, Yozgat’ın üretmeden gelişmesinin mümkün olmayacağını kaydetti. 

Yozgat’ın sanayi şehrine dönüştürülmesi için alt yapıların hazırlanması gerektiğini belirten Çelik, “Üretim kültürü oluşturulmalı. Sermayenin rant ekonomisinden çıkartılıp üretime yönlendirilmesi gerekmektedir. Şehirde finansal gücü olan kişilerin, şirketlerin üretime yönelmesi gerekiyor. Üretimin önündeki sıkıntılar hızlı bir şekilde masaya yatırılmalıdır. 

Ara eleman, nitelikli eleman noktasında ciddi sıkıntılar var. Gerek mesleki eğitim merkezi, gerekse meslek liseleriyle ortaklaşa çalışmalar yapılarak, şehirde açılacak mesleki kurslar üreticinin isteği ve ihtiyacı doğrultusunda planlanmalıdır” dedi. 

PERAKENDE  SORUNU ARTIYOR 

Yozgat’ta kısır döngünün gelişimin ve kalkınmanın önünü tıkadığını aktaran Çelik, şehirdeki perakende sektörlerinde yaşanan sıkıntılara yönelik çalışmalar yapılması gerektiğine vurgu yaptı 
Ürün çeşitliliği, fiyat politikası, satış elemanı ve pazarlama alanında ciddi eksikliklerin bulunduğuna değinen Çelik, bu konudaki sıkıntıları tüm STKlar ile birlikte çözüme kavuşturulmasının kaçınılmaz hale geldiğini bildirdi. 

YOZGAT’IN KAYBEDECEK ZAMANI YOK 

Yozgat’ın ve Yozgat ticaretinin ekonomisinin kaybedecek zamanının olmadığını dile getiren Çelik, Yozgat’ta üretim yapan yatırımcıların önünün açılması gerektiğine vurgu yaptı. Çelik, Yozgat’ın üretimden başka şansının olmadığını söyleyerek, “Üretip satmak da o kadar kolay değil. Devletin verdiği teşvikleri iş dünyasının kullanmasına olanak sağlanmalı. Özellikle bu yolda ilerleyeceksek, teşviklerin daha farklı şekillerde sanayiciye sunulması gerekiyor” diye konuştu. 

ÇÖZÜM ÜRETEN  POLİTİKALAR  ÜZERİNDE DURMALIYIZ 

Çelik, Yozgat’ta yıllardan beri süre gelen geçmişi eleştirme hastalığından iş dünyasının kurtulması gerektiğini ifade etti. 


‘Sürekli birbirimizi suçlamak yerine çözüm önerilerimizi ve projelerimizi masaya koymalıyız’ diyen Çelik, “Genç bir nüfus var. Tüketen bir topluma sahibiz. Bizim gibi nüfusu genç olan bir ülkede ekonomi asla durmaz. Fakat bizler doğru kararlar alarak, doğru projeler uygulayarak gerek perakende gerekse üretim noktasında şehrimizden çıkan parayı Yozgat ekonomisinin içerisinde tutmamız gerekmektedir. İşletmelerimizin yapısal, finansal ve pazarlama gibi alanlarda bir çok sorunları var. Bunların kısa, orta ve uzun vadede kararlı politikalar izleyerek çözüm önerilerini ortaya koyup uygulamamız lazım.” 

SİYASAL VE BÜROKRATİK GÜÇ ELİMİZDE 

Yozgat’ın ülke siyasetinde ve bürokrasisinde ciddi bir güce sahip olduğunun altını çizen TSO Meclis Başkanı Çelik, “Türkiye siyasetinde bürokrasisinde güçlü bir iliz. Başta değerleri büyümüz Bekir Bozdağ olmak üzere bir çok yetişmiş ve önemli yerlerde bulunan siyasetçilerimiz ve bürokratlarımız var. Bu gücü memleketimizin menfaatleri doğrultusunda kullanmalıyız. Ürettiğimiz projeleri devlet olanaklarından Yozgat’ımıza aktarmak için çalışmalıyız” ifadelerini kullandı. 

BİREYSEL ÇALIŞMADAN  VAZGEÇMELİYİZ

TSO, Yozgat’ın sanayileşmesi ve üretimin öne çıkarılması noktasında da bir dizi değerlendirmelerde bulundu. 
Çelik, ”Bireysel çalışma kültürünün hakimi olan bir ekonomik yapıya sahibiz. Bundan kurtulup birleştirici, yapıcı ve takım çalışmasına yönelik çalışmalar yapmamız gerekmektedir. 

İlçelerimizden kopuk bir ekonomik yapıya sahibiz. Yozgat ilçeleriyle büyür. Ciddi potansiyele sahip ve sağlam ekonomik yapıya sahip olan ilçelerimiz var. Bu ilçelerimizde ekonomik bağlamda ciddi kopukluklar oluşmuştur. Bu yapının da bir an önce sağlam bir yapıya bağlanması ve ilçelerde koordinasyon sağlanması gerekmektedir. 
Türkiye’nin tam ortasında olan bir iliz. Yatırım ve üretime devletimizin verdiği ciddi olanaklar var. Hem doğu hem de batı pazarının tam ortasındayız. Mersin ve Samsun limanına yakınlığımızda bizim için ciddi bir avantaj. Bunları çok iyi değerlendirmek lazım. 

2018-2019 yılları Yozgat için çok önemli. Hükümet projeleriyle Yozgat yatırım üsttü olma yönünde ciddi yatırım hamleleri içerisine girmiştir. Bu yatırımların alt yapıları iyi hazırlanması gerekmektedir. Bu alt yapıların hazırlanmasında STKlara ciddi görevler düşmektedir. Siyasiler ve bürokratlar bu konuda iyi yönlendirilmeli ve destek olunmalıdır. Onun için bu TSO seçimi Yozgat için önem arz etmektedir. Yozgat bir dönüm noktasından geçmektedir. Bu kavşakta iyi bir yöne dönerse şehrin büyümesi ve gelişimi hızlanacaktır” şeklinde konuştu. 

SORUNU BİLİYORUZ  GÖREVE TALİBİZ 

TSO Meclis Başkanı Çelik, Yozgat’ın üretim merkezine dönüşmesi, gelişim ve kalkınma hamlesi içerisinde olması, mevcut sanayi ve işadamlarının sorunlarının bilincinde olduklarını söyledi. 

Genç olmalarına rağmen bilgi, birikim ve tecrübeye sahip olduklarını aktaran Çelik, “Şehrimizde bulunan, nakliyecisinden, marangozuna tüm sektörlerdeki sıkıntıların bizzat içerisindeyiz. Olayları pencereden değil sahada yaşıyoruz. Bu yüzden TSO’nun icrasına yönetimine talibiz. TSO seçimleri Yozgat’ımız için çok önemli. Biz makamlara, mevkilere değil, hizmete ve Yozgat’ı birleştirmeye, güçlü Türkiye güçlü Yozgat için bu göreve talibiz” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık