Ana Sayfa Yozgat Çaresi Bulundu! Yozgat'ta Bakın Ne Yapacaklar!

Çaresi Bulundu! Yozgat'ta Bakın Ne Yapacaklar!

Bölge çiftçisinin yaşadığı sulama sorunu baraj zemininin betonla kaplanması ile giderilecek.

Giriş Tarihi: 7 Eylül 2014 Pazar 18:17
Çaresi Bulundu! Yozgat'ta Bakın Ne Yapacaklar!

Boğazlıyan ve bölgesi tarımına hayat veren Uzunlu Barajı’nda ki sorun aradan geçen uzun yıllara rağmen giderilemedi. Su kaçağı nedeniyle iki kez boşaltılan, bu nedenle de çiftçilere sulama imkanı tanımayan barajdakı sıkıntının giderilmesi için zemin beton kaplama yapılacak. Projesi tamamlanan, keşif bedeli belirlenen barajın zemininin yapımından sonra Kasım ayında yeniden su tutulmaya başlanacak.

Boğazlıyan ilçesindeki tarım alanlarını sulayan Uzunlu Barajı gövdesindeki su kaçağının önlenebilmesi için proje değişikliğine gidilerek, zeminin betonla kaplanılması planlandı, çalışmalara hız verildi.

Boğazlıyan ilçesinde toplam 7 bin 683 hektar tarım alanının sulanması amacıyla 1996 yılında inşa edilen Uzunlu Barajı zemininde çatlama olduğu ve suyun sürekli eksildiği belirlendi. Bunun üzerine barajdaki su boşaltılıp, tespit edilen çatlak onarılıp, su tutulmaya başlandı. Ancak, su kaçağının devam etmesi üzerine baraj sulamaya açılmadan 2012 yılında baraj kapakları açılıp, su tamamen boşaltıldı. Geçtiğimiz yıl baraj zeminindeki çatlağın kapatılmasına yönelik başlatılan çalışmaların bu yıl sonunda tamamlanarak, su tutulmaya yeniden başlanılması planlandı. Ancak, yapılan çalışmalar devam ederken, belirlenen çatlağın kapatılmasının yetersiz kalacağı, belirli süre sonra barajın yeniden su kaçırmaya başlayacağı vurgulandı.

DSİ 12. Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun, Uzunlu Barajı'ndaki su kaçığının giderilmesine yönelik başlatılan çalışmalar devam ederken proje değişikliğine gidilmek zorunda kaldıklarını, bu nedenle de çalışmaların bitirilmesi noktasında gecikme olduğunu söyledi.

Uzunlu Barajı gövdesindeki su kaçağının kalıcı olarak önlenebilmesi amacıyla zemininin betonla kaplanacağı kaydedildi.

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yozgat’ın cehresini değiştirecek! Başkan Celal Köse son durumu paylaştı

Yozgat’ın cehresini değiştirecek! Başkan Celal Köse son durumu paylaştı

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık