Ana Sayfa Kültür Sanat Çağımızın sıra dışı fikir adamı Nurettin Topçu

Çağımızın sıra dışı fikir adamı Nurettin Topçu

Bozok Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Derneği (BEYDER)’ninbu haftaki konuğu Anadolu Lisesi Müdürü Adil Arslan oldu. Arslan, “Varoluş/Hareket Felsefesinden Hareketle Yarınki Türkiye’ye Giden Yolda Nurettin Topçu” adını verdiği konferansında, Topçu’nun fikirleriyle çağımızın sıra dışı fikir adamlarından birisi olduğunu ileri sürdü.

Giriş Tarihi: 4 Aralık 2016 Pazar 22:06
Çağımızın sıra dışı fikir adamı Nurettin Topçu

Yozgat Anadolu Lisesi Müdürü Adil Arslan, “Varoluş/ Hareket Felsefesinden Hareketle Yarınki Türkiye’ye Giden Yolda Nurettin Topçu” adlı sunumuyla BEYDER Cuma Sohbetlerinin misafiri oldu. Nezih bir topluluğa hitap etmekten duyduğu mutluluğu dile getirerek sözlerine başlayan Arslan, nazik davetleri için BEYDER yöneticilerine teşekkür etti.

Nurettin Topçu’nun fikirleriyle çağımızın sıra dışı fikir adamlarından birisi olduğunu belirten Arslan, fikri açıdan vatan kavramı olmadığı için İslamcılardan,Turancılık kavramını hayalci bulduğu için Türkçülerden ayrıldığını ve daha çok Anadolu temelli bir Milliyetçilik anlayışına sahip olduğunu belirtti.

ANADOLU SOSYALİZMİ

Ayrıca Topçu Hoca’nın Milliyetçiliğinin temelinde İslam olduğunu ve Komünizmle Mücadele Derneği’nin bir üyesi olmasına rağmen ruhçu olarak ifade ettiği ve adına “Anadolu Sosyalizmi” dediği bir sosyal adalet anlayışına sahip olduğunu ifade etti.

 Topçu’nun fikirlerine “Varoluş/Hareket Felsefesi, Yarınki Türkiye, Türkiye’nin Maarif Davası” gibi kitaplarından örnekler sunan Arslan, Topçu’nun hayatın temelinde “hareket”i gördüğünü ve bu sebeple felsefe anlayışına “Hareket Felsefesi” adını verdiğini belirterek sunumunu bitirdi

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Dünya Yozgatlılar Konfederasyonu’nda bayrak değişimi

Dünya Yozgatlılar Konfederasyonu’nda bayrak değişimi

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık