Ana Sayfa Siyaset Bundan sonra muhafazakar kesim belirleyici olacak

Bundan sonra muhafazakar kesim belirleyici olacak

Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi’ni “antivirüs”e benzeten Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Muhafazakar kesim, bundan sonra bütün Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde belirleyici kesim olacaktır. Onlarla kavga edenin Türkiye’de iktidar olma şansı olmaz. Mesele kesinlikle Tayyip Erdoğan meselesi değil, Türkiye meselesidir” dedi

Giriş Tarihi: 15 Ocak 2017 Pazar 23:07
Bundan sonra muhafazakar kesim belirleyici olacak

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, başkanlık sistemiyle ilgili yaptığı açıklamada bundan sonra muhafazakar kesimin belirleyici olacağını söyledi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi’ni “antivirüse” benzeterek, “Muhafazakar kesim, bundan sonra bütün Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde belirleyici kesim olacaktır. Onlarla kavga edenin Türkiye’de iktidar olma şansı olmaz” dedi.

 Bozdağ “Mesele Tayyip Erdoğan meselesi değildir mi diyorsunuz?” sorusu üzerine şunları söyledi: “Mesele kesinlikle Tayyip Erdoğan meselesi değil, Türkiye meselesidir. Bir şu örneği vermek istiyorum. Bu sistem gerçekten güçlü liderlerin çıkmasını zorlayacak bir sistem. Yani sağdan birisi yüzde 51 oy alması için tek başına kendi partisinin oyu yetmiyor. Başka partilerden de oy alacak. CHP yüzde 25, yüzde 51 oy alması için ne yapacak, CHP kadar başka partilerden oy alması gerekecek. O zaman sıradan bir aktörle başkanlık yarışına girebilir mi? Şimdi bu sistem tek başına kendi partisiyle, oyuyla kimsenin iktidarına izin vermiyor. Bu neyi getirecek? Uzlaşmayı getirecek. Kutuplaşmayı ortadan kaldıracak. Artık marjinal ve radikal söylemlerle iktidar yolu açılmayacak, kapanacak. Ve herkesi merkeze doğru seçecek.”

CHP YANLIŞ YOLDA

Bozdağ, “Şimdi diyelim ki CHP mezhepçi politikalar yaptı, alabilir mi? CHP diyelim ırkçı politikalar yaptı alabilir mi bunu? CHP muhafazakar mütedeyyin insanlarla dalga geçen ve onları aşağılayan tahkir eden bir politikalar yaptı, alabilir mi, alamaz. MHP de öyle, HDP de öyle. AK Parti de tek başına yetmiyor. Bizim de başkasının oyuna ihtiyacımız var. Öyle olunca bu sistem milletin değerleriyle barışık siyaset yapmaya bu değerlere düşman olanlara dahi zorlayan bir sistem. Ve muhafazakar kesim, bundan sonra bütün Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde belirleyici kesim olacaktır. Onlarla kavga edenin Türkiye’de iktidar olma şansı olmaz” şeklinde konuştu. Bakan Bozdağ Türkiye’nin eyaletlere bölünmesinin gelebileceği iddialarına ise “Bu Anayasa cumhurbaşkanına böyle bir yetki vermiyor. Çünkü illerin yapısıyla ilgili madde burada yok. Cumhurbaşkanı kararnamesinde yok. Onu söyleyenler gerçekten büyük bir karalama kampanyası yürütenlerdir” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık