Ana Sayfa Eğitim Bozok’ta kayın mantarı hasadı yapıldı

Bozok’ta kayın mantarı hasadı yapıldı

Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi bünyesinde kayın mantarının deneme üretimi gerçekleştirildi.

Giriş Tarihi: 6 Ocak 2017 Cuma 22:07
Bozok’ta kayın mantarı hasadı yapıldı

Normalde ağaç kütüklerinde yetiştirilen kayın mantarının üniversitemizde yapılan farklı kompost fermantasyon çalışması ile içinde saman ve bitkisel atıkların bulunduğu torbalarda üretildi.

ALTERNATİF ÜRETİM SUNUYOR

Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülden Balcı yürütücülüğünde gerçekleştirilen kayın mantarı deneme üretiminin ilk hasadı Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey’in katılımıyla gerçekleştirildi. Besin değeri diğer kültür mantarlarından daha yüksek olan kayın mantarı bu deneme üretimi ile üreticilere alternatif bir üretim modeli sunuyor.

REKTÖR KARACABEY BİLGİ ALDI

Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey deneme üretimi gerçekleştirilen kayın mantarının hasadı sırasında Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ ve ekibinden bilgiler aldı.

YOZGAT’TA ÜRETİCİLERE YENİ İŞ ALANI

Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey konuya ilişkin yaptığı açıklamada: “Ziraat Fakültemiz özellikle üreticilerimize yol gösterecek, katkı sağlayacak ve üreticilerimizi yönlendirecek birçok alanda çalışma yapıyor. Bu tür çalışmalar insanımıza bilgi vermeyi ve onları yeni alanlara yönlendirmenin yanı sıra üreticilerimizin ülke ekonomisine ve kendi ekonomilerine katkı sağlamayı hedefleyen çalışmalardır. Bu noktada kayın mantarı deneme üretimi öğrencilerimize ve araştırmacı genç arkadaşlarımıza yeni teknikleri öğrettiği gibi üretim açısından da yeni değerlendirmeler yapma imkânı vermektedir. Bu çalışma geliştirildiğinde hem fakültemize büyük katkı sağlayacak hem de Yozgat’taki üreticilerimiz açısından yeni iş alanları yeni üretim alanları açacaktır.” dedi.

100-120 KİLO VERİM HEDEFLENİYOR

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ ise kayın mantarı normal mantara göre hem kilo açısından hem aroma açısından çok daha kıymetli olduğunu söyledi. Prof. Dr. Karadağ kütüklerde yetiştirilen kayın mantarının torbalanmış saman yardımıyla Ziraat Fakültesi bünyesinde yetiştirildiğini belirterek bu pilot çalışmanın neticesinde çiftçilere alternatif bir ürün sunmayı planladıklarının altını çizdi. Prof. Dr. Karadağ konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Şu anda deneme aşamasında 30 poşet bulunmakta. Her poşetten dört kilo civarında bir beklentimiz var. Toplamda 100-120 kilo civarında bir verim almayı hedefliyoruz.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık