Ana Sayfa Kültür Sanat Bozok Üniversitesi'nde Mehmet Akif Ersoy anıldı

Bozok Üniversitesi'nde Mehmet Akif Ersoy anıldı

Bozok Üniversitesi’nce Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı düzenlendi. Program çerçevesinde, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Uzun tarafından “Mehmet Akif Ersoy’un Fikir Dünyası” konulu konferans bir konferans da verildi.

Giriş Tarihi: 30 Aralık 2016 Cuma 09:39
Bozok Üniversitesi'nde Mehmet Akif Ersoy anıldı

Uzun, yoğun ilgi ile takip edilen konferansında, İstiklal Marşı Şâiri’ni yakın tarihimizde emsali az görülen çok nadir bir insan, dava adamı, iş eri ve fikir adamı olarak tanımladı.

Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ve Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Uzun’un konuşmacı olarak katıldığı konferansı, Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Kılıçarslan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Özköse, Ahmet Şevki Ergin Kültür ve Hizmet Vakfı Başkanı Dr. Ali Şakir Ergin, fakülte dekanları, öğretim elemanlarının yanısıra çok sayıda öğrenci takip etti.

SAFAHAT MUTLAKA OKUNMALI

Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey yaptı.

 Rektör Karacabey, konuşmasında ülkemizin, milletimizin ve geleceğinin güvencesi olan üniversite gençliğine, bir dönemin büyük şairi, fikir insanı, İstiklâl Marşı’nın yazarı Mehmet Akif Ersoy’u, çok yönlü tanımaları ve anlamaları yönünde tavsiyelerde bulundu. Liseli, üniversiteli bütün gençlerin Safahat’ı en azından bir kez okuması gerektiğini belirten Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, vatan, millet, bayrak, özgürlük, bağımsızlık ve istiklâl kavramlarının tam karşılığı olan Mehmet Akif’in dünya görüşü ve fikir dünyasına mutlaka temas edilmesi gerekliliğine dikkat çekti.

 BİZDEN BİR DEĞER

Yozgat Vali Yardımcısı Şükrü Çakır ise, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un 80’inci vefat yıldönümünde Bozok Üniversitesi’nce hazırlanan programa katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek; “Mehmet Akif Ersoy ahlakı, terbiyesi, dini bilgisi, tefekkürü çok yüksek ve bizden daha biz olan önemli bir değerdir” dedi. Protokol konuşmalarının ardından Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Uzun’un verdiği “Mehmet Akif Ersoy’un Fikir Dünyası” konulu konferansa geçildi. Mehmet Akif Ersoy’u yakın tarihimizde emsali az görülen çok nadir bir insan, dava adamı, iş eri ve fikir adamı olarak tarif eden Uzun, İslami değerlerin ve ahlak anlayışının Mehmet Akif’in kültürünün yanı sıra seciyesini de belirlediğini söyledi. Dürüst kişiliği, ahlakı, İslami duyarlılığı ve milli değerlere bağlılığı ile Mehmet Akif’in önemli bir şahsiyet olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Mustafa Uzun, İstiklal Marşı Şairi’nin vatan konusundaki duruşu ve düşüncelerine de değindiği konuşmasını şöyle sürdürdü:

DAVA ADAMI

“Akif dava adamı olduğu için tevazu sahibi, hürriyete âşık birisidir. Akif için din, vatan ve dil çok önemlidir ve bunlar için faaliyet gösterir. Sözlerinde dil ve din mukaddestir vurgusu yapar. Dil ve din mukaddes olunca millet ve vatan da mukaddes olur. Akif için din demek vatan demektir. Bunun için ‘Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın’ diyerek vatanın kutsallığını dile getirir.” Prof. Dr. Mustafa Uzun, Mehmet Akif’in fikir dünyasını sadece şiirleriyle değil nesirleri ve çıkardığı gazete ile savunan bir adam olduğunu ve kendisinin iyi bir gazeteci olduğunu da sözlerine ekledi. Konferansın sonunda Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey konferansı ile verdiği değerli katkıları dolayısıyla Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Uzun’a plâket takdim etti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık