Ana Sayfa Kültür Sanat Bozok Üniversitesi'nde Yüzyılın En Sakat Gösterisi

Bozok Üniversitesi'nde Yüzyılın En Sakat Gösterisi

Bozok Üniversitesi Genç Fikirler Topluluğu, Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Genç ve Kadın Girişimciler Kurulu işbirliği ile Üniversitede “Engelliler Haftası” münasebetiyle bir program düzenlendi.

Giriş Tarihi: 21 Mayıs 2014 Çarşamba 13:50
Bozok Üniversitesi'nde Yüzyılın En Sakat Gösterisi
Bozok Üniversitesi Genç Fikirler Topluluğu, Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Genç ve Kadın Girişimciler Kurulu işbirliği ile Üniversitede “Engelliler Haftası” münasebetiyle bir program düzenlendi. Program vesilesiyle "Yüzyılın En Sakat Gösterisi” adlı tek kişilik gösterisi sahnelendi.

Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Yumak, Genel Sekreter Doç. Dr. Seyfullah Türkmen, Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Kılıçarslan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Sinan Çelik, Ticaret ve Sanayi Odası Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Semih Daştan, Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Hatice Sarı, Yozgat Engelliler Derneği Başkanı Hamide Taşarslan ve çok sayıda engelli vatandaş, akademik ve idari personel ile öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlayan program, Gülsem Sanat Merkezi’nin tanıtım filminin izlenmesi ile devam etti.

Programın açılış konuşmasını yapan Ticaret ve Sanayi Odası Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Semih Daştan, Yozgat’ta bulunan engelli vatandaşlarımız için Yozgat Belediyesi tarafından akülü araba şarj bölgelerinin kurulmasının engelli vatandaşlarımızın bir sorununun çözümüne yardımcı olacağını söyledi.

Üniversite Genç Fikirler Topluluğu Başkanı Abdullah Budak ise, Yozgat’ta bulunan engelli vatandaşlarımızı bir araya getirip farklı bir gün yaşamalarını sağlamak amacıyla programı düzenlediklerini kaydetti.

BELEDİYE ŞARJ İSTASYONLARI KURACAK

Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Kılıçaslan da Belediye olarak kendilerinden talep edilen akülü araç kullanan engelli vatandaşlarımız için şehrin bazı bölgelerine akülü araç şarj yerleri kuracakları müjdesini verdi.

Engelliler Derneği Başkanı Hamide Taşarslan, da düşüncelerini şöyle aktardı:

“Yozgat'ta Türkiye ortalamasının üzerinde engelli vatandaşın yaşadığını belirterek başladığı konuşmasında, engelli vatandaşların engellerini kaldırarak engelsiz bir toplum oluşturmaya çalıştıklarını söyledi. Taşarslan, “toplumumuzdan isteğimiz, engelli vatandaşlara daha duyarlığı davranmaları ve kendilerinden birer engelli adayı olacaklarını asla unutmamalılar.”

TİYATRO GÖSTERİSİ BEĞENİ TOPLADI

Konuşmaların ardından Gülsem Engelliler Tiyatro Grubu’ndan spastik engelli oyuncu Ayhan Yarıcı'nın yazıp yönettiği, sanat yönetmenliğini Funda Uğurluay ve genel koordinatörlüğünü de ise Cemil Parlar’ın üstlendiği "Yüzyılın En Sakat Gösterisi” adlı tek kişilik gösterisi sahnelendi.

Spastik engelli oyuncu Ayhan Yarıcı'nın kaleme alıp oynadığı gösteride, bir engellinin başına gelebilecek olaylar mizahi bir dille anlatıldı. Yazıcı gösterisinde bir engellinin başına gelebilecek her türlü dezavantajı, mizaha çevirip bizden sonraki engellilerin bu tür sıkıntıları yaşamaması mesajlarını vermeye çalıştıklarını ifade etti.

Etkinlik gösteri sonunda programa katkı sağlayanlara teşekkür plaketi verilmesi ile sona erdi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık