Ana Sayfa Yozgat Böyle Tatbikat Görmediniz!

Böyle Tatbikat Görmediniz!

Depremde neler yapılması gerektiğini ekipler harfiyen uyguladı.

Giriş Tarihi: 30 Haziran 2014 Pazartesi 23:42
Böyle Tatbikat Görmediniz!

Yozgat Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), İtfaiye Müdürlüğü ve Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanıp, kentsel dönüşüm bölgesi eski sanayi sitesindeki yıkık binalar arasında gerçekleştirilen deprem tatbikatı, gerçeğini aratmayan görüntülere sahne oldu.


Deprem kuşağında olmamasına rağmen Yozgat’ta kurumların ortaklaşa düzenlediği deprem tatbikatı başarılı geçti.

EKİPLER TAM NOT ALDI

Senaryo gereği 6.2 büyüklüğünde depremin meydana gelmesinin ardından yıkılan binaların enkazlarındaki yaralılarla binalarda mahsur kalan vatandaşlar kurtarılıp, çıkan yangın söndürüldü. Bu esnada tatbikatın yapıldığı bölgenin yakınında çıkan küçük çaplı ot yangınına ise itfaiye ekibi müdahale etti. Kısa aralıklarla devam eden artçı depremde bir çok konut, işyeri ve resmi kurum binasının yıkıldığı, enkaz altında çok sayıda ölü ve yaralının bulunduğu, bazı mahallelerde elektriklerin kesik olduğu, ilkyardım ve tedavi hizmetlerinin aksadığı, vatandaşların panik içerisinde olduğu belirtilerek, ekipler müdahale etmeye çalışırken, çığırtkanların görevlileri engellemeye çalışmaları dikkat çekti.

VALİ YAZICI: “DEPREM

TÜRKİYE’NİN GERÇEĞİ”

Tatbikat sonrasında değerlendirmelerde bulunan Yozgat Valisi Abdülkadir Yazıcı, Yozgat'ın deprem kuşağında bulunmamasına karşın Türkiye'de bir deprem gerçeğinin bulunduğunu hatırlatarak, buna herkesin hazırlıklı olması gerektiğinin altını çizdi. Tatbikatta görev alanların ilk etapta konuyu bir oyun gibi görmelerine karşın, daha sonraki senaryo uygulamasında rollerine kendilerini adapta edip, olayı yaşadıklarını kaydeden Vali Yazıcı, Gerçeğe yakın bir şekilde başarılı bir tatbikat icra edildi. Arkadaşlarımızın bu özverili çalışmalarından dolayı kendilerini kutluyorum. İnşallah böyle afetlerle karşılaşmayız. Karşılaştığımız taktirde ise hazırlıklı olduğumuzu bugünkü tatbikatta arkadaşlar bize gösterdiler” dedi.

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yozgat ve ilçelerinde bugün hava nasıl olacak? 26 Ocak 2021 Yozgat ve ilçeleri hava durumu

Yozgat ve ilçelerinde bugün hava nasıl olacak? 26 Ocak 2021 Yozgat ve ilçeleri hava durumu

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık