Ana Sayfa Ekonomi Boğazlıyan’da solucan gübresi üretimi atağı

Boğazlıyan’da solucan gübresi üretimi atağı

Vermikültür Derneği Başkanı Ayşe Coşkun, Boğazlıyan Kaymakamı Davut Sinanoğlu’nu makamında ziyaret etti.

Giriş Tarihi: 31 Ocak 2017 Salı 15:48
Boğazlıyan’da solucan gübresi üretimi atağı

Solucan ve solucan gübresi üretilmesi manasına gelen vermikültürün ülkemizde bilinilirliğini ve yaygınlığını artırarak organik tarıma destek olmak amacıyla kurulmuş olan Vermikültür Derneği Başkanı Ayşe Coşkun ve beraberindeki girişimciler, Boğazlıyan Kaymakamı Davut Sinanoğlu’nu makamında ziyaret ederek Solucan, solucan gübresi ve sektör hakkında bilgiler verdi.

Solucan, solucan gübresi ve sektörün koşulları hakkında bilgiler veren ve özellikle solucan gübresinin faydalarından bahsedilerek dünyada çok yaygın olarak kullanılan solucan gübresinin ülkemizde henüz yeni yeni tanınmaya başlandığı belirten Ayşe Coşkun, “Solucan gübresi toprağın organik madde miktarını arttırdığından, toprak tekstürünü iyileştirir ve kimyasal kullanımını zamanla azaltır. Sorunlu, verimliliğini, organikliğini yitirmiş ve sürekli kimyasala maruz kalmış toprakların ıslahını sağlar. Ayrıca toprak verimliliğini ve dolayısıyla ürünün verimini arttırır, toprağın nem, tuz, pH ve strüktürünü düzenler ve toprağın su tutma kapasitesini ve havalanmasını arttırır” dedi.

Boğazlıyan Kaymakamı Davut Sinanoğlu ilçenin tarıma dayalı bir ekonomiye sahip olduğunu belirterek, verimli toprakların kimyasal gübre kullanımı dolayısıyla zamanla verimsizleşmeye başladığını belirterek, Solucanların ürettiği gübre sayesinde, kimyasal maddelerden dolayı bozulan toprakların eski verimine kavuşabileceğini söyledi. Kaymakam Sinanoğlu “Boğazlıyan ilçesi olarak solucan ve solucan gübresi ile organik gübre üretimi konusunda pilot uygulamalar yapmak ve girişimcilerimize destek vermek istiyoruz. Vermikültür Derneği Başkanı Ayşe Coşkun hanımefendinin sektörün bilinilirliğinin artırılması ve standartlaşmanın sağlanması amacıyla yaptığı çalışmalardan dolayı tebrik ediyor ilçemize bu konuda danışmanlık yapacağından dolayı kendisine ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

 

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Devletin sıcak yüzü esnafın yüzünü güldürdü

Devletin sıcak yüzü esnafın yüzünü güldürdü

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık