Ana Sayfa Güncel Boğazlıyan Belediyesi'nden atık pil kampanyası

Boğazlıyan Belediyesi'nden atık pil kampanyası

Boğazlıyan Belediyesi ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklaşa yürüttükleri Atık Pil Toplama kampanyası Merkez Cumhuriyet İlkokulu/Ortaokulunda başlatma  töreni ile ilçede başladı. Proje atık pillerin gelişi güzel atılmasını önlemek, geri kazanımı ve uygun bertarafını sağlamak amacıyla düzenleniyor.

Giriş Tarihi: 29 Ekim 2016 Cumartesi 00:00
Boğazlıyan Belediyesi'nden atık pil kampanyası

Öğrencilerin doğaya, çevreye saygılı kişiler olarak yetişmesini sağlamak amacıyla atık pil kampanyası başlatıldı.

Törene Boğazlıyan Belediyesi adına Belediye Su ve Kanalizasyon Müdürü Volkan Boztepe, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü adına Şube Müdürleri Nazan Tok ile Vedat Oymak katıldılar.

Açış konuşmasını yapan Belediye Su ve Kanalizasyon Müdürü Volkan Boztepe Atık pillerin doğaya ve özellikle insanlığa zararları üzerinde durarak öğrencileri bilgilendirdi.

Belediye Su ve Kanalizasyon Müdürü Boztepe “Piller küçük boyutta olduğundan dolayı elimize aldığımız gibi sokaklara ve doğaya rahatlıkça atılabiliyor. İnsanların bilmediği büyük bir nokta ise bir pilin doğaya ne kadar zarar verebileceğidir. Doğaya karıştığında bizlere nasıl bir dönüş olacak bilmediklerinden veya düşünmediklerinden dolayı piller çevreye atılmaktadır. İnsanların yanı sıra doğaya dahi oldukça zararlar vermektedir. Pillerin içinde bulunan elementler cıva, kadmiyum, çinko, kurşun, mangan, lityum, demir, nikel, kobalt ile oluşmaktadır. Bu maddelerin toprağa karıştıklarında büyük sorunları beraberinde getirir insanlar bilinçsizliklerinden dolayı atık piller çevreye rahatlıkça atılabiliyor” dedi.

YER ALTI SULARINI BİLE VURUYOR

 Boztepe toprağa karışan piller yok olmayıp zamanla içindeki elementlere ayrıştığını ve yer altı sularına karışarak zarar verdini belirtti. Boztepe “Toprağın sahip olduğu mineraller bu elementler yüzünden metrelerce alanda çürüme ve yok olma meydana gelir. Suyun içinde zehirlenmeye sebep olarak bölgedeki canlıların hayatını tehdit etmektedir. İnsan hayatına atık pillerin zarar verebileceğini biliyor muydunuz? Bildiğiniz gibi pillerin içersinde bulunan elementler insanlar üzerinde nörolojik, sinir, sistem, böbrek, karaciğer, tansiyon gibi birçok hastalığın sebebi olmaktadır. Kişiden kişiye göre ölüm riski dahi taşıyabilir. Toprakta olan tek bir bilin hayatımızı bu denlice ilgilendirdiği gibi etkilemektedir. Gün içersinde binlerce atık pil toprakta karışıma girip saydıklarımızın oluşumuna etki gösteriyor. Bir gün içersinde olmayacak ama yıllar sonra etkisini gösterecektir” diyerek atık pilleri zararlarının uzun bir zaman diliminde hayatımızı mahvedeceğini belirtti.

GERİ DÖNÜŞÜMÜ SAĞLANACAK

 İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Vedat Oymak “atık pillerin zararlarını Belediye Su ve Kanalizasyon Müdürü Volkan Boztepe bey anlattı. Bundan sonra sizlere büyük görev düşüyor çocuklar. Geleceğimizi mahvetmemek için atık pilleri bir yerde toplayıp gerekli birimlere teslim ederek hem geleceğimizi kuracağız hem de atık pillerin geri dönüşümünü sağlayarak ekonomimize katkı sağlamış olacağız” diyerek onlara güvendiğini belirtti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık