Ana Sayfa Siyaset Bekir Bozdağ Yargıdaki Yenilikleri Açıkladı

Bekir Bozdağ Yargıdaki Yenilikleri Açıkladı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yargıda yapılacak yenilikler hakkında bilgiler verdi.

Giriş Tarihi: 3 Ocak 2016 Pazar 01:38
Bekir Bozdağ Yargıdaki Yenilikleri Açıkladı

Memnuniyet ve güven seviyesinin daha iyi noktalara gelmesini sağlamaya çalışacaklarını belirten Bakan Bozdağ, “Yargının kendini çek etmesi için bundan sonra her yıl, yargıya güven ve yargıdan memnuniyet anketleri yapacağız. Yargının adeta her yıl bir tomografisini çekeceğiz. Bir önceki yılla kendimizi mukayese ederek, kendi kendimizi denetleyeceğiz hem de kamuoyunun bizi denetlemesi için ellerine sağlam veriler sunacağız” dedi.

Adalet Bakanlığı Strateji Başkanlığı Yargı Teşkilatı Toplantısı, Antalya’nın Kundu Turizm Bölgesinde Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı toplantısına katılan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ önemli açıklamalar yaptı.

Haksızlığı gidermek için ilk müracaat edilen ilk kapılardan biri cumhuriyet savcılarının kapıları olduğunu aktaran Bakan Bozdağ, “Cumhuriyet savcılarının, hak arayışı ve haksızlığa hayır deyin ilk kapıdır. Halkımızın gördüğü ilgi alaka savcıların yürüttüğü etkin ve verimli soruşturmanın tamamı hem adalet duygusunun güçlenmesine hem insanlarımızın yargıya olan güvenin artmasına sağlamaktadır. Yaratılışın esası da anayasası da adalettir. Allah sadece savcıya değil, anneye, babaya, çalışana, kadına erkeğe herkese adaletle hükmetmeyi, adil olmayı emreder. Hak ve adaleti daima ayakta tutmak, hakkı sahibine teslim etmek, hak edene hak ettiği cezayı vermek yasaların verdiği yetkiyi kullandırmak, bütün bunları temin içinde adaletle hareket etmek hakimlerimizin savcılarımızın ana ve ayrıcı vasfıdır” dedi.

 “VİCDANIN ÖNEMİ”

Cumhuriyet Savcıları ve hakimler görevlerini anayasa ve kanun ve hukuka bağlı vicdanı kanaatle yerine getirdikleri zaman insanın hak ve adalet arayışı daima hak ve adalet temelli cevaplar bucağını kaydeden Bakan Bozdağ, “Anayasa yasa ve hukuka bağlı olmayan vicdan, bağımsız vicdan değil, aksine başka şeylere bağlı bir vicdandır. Ya dine, ya siyasete, ya kine, ya nefrete, ya sevgiye, ya düşmanlığa yada vakit vakit esen rüzgarlara bağlı vicdandır. Böyle bir vicdandan da sahibinden de adalet beklenemez. Onun için yargıç ve cumhuriyet savcısının adil olması vicdan bağımsızlığıyla, onunda anayasa ve hukuka bağlı olması ile mümkün olabilir. Bir yerlere bağlı bir vicdan ile ne yargının bağımsızlığı tesis edilebilir nede insanımızın adalet arayışı adalet temelli cevaplar bulabilir. Yargıya güven sadece çıkan kanunlarla asla tesis edilemez. Hakim ve savcıların adil kararlarıyla tesis edilir ve korunur. Bir kanun iyi uygulayıcıların elinde daha iyi sonuç verir, kötü kanunda iyi uygulayıcıların elinde iyi sonuç verebilir. Aynı şekle kötü uygulayıcıların elinde kötü sonuç verir. O nedenle uygulayıcıların kanunları değerlendirirken, anayasa ve yasalar çerçevesinde hareket etmesi son derece önem arz ediyor” diye konuştu.

 “HUKUK FAKÜLTELERİ ELE ALINACAK”

Yeni dönemde hükümet olarak hakim ve savcıların yetişmesi ve bu alanda mevcut düzenin gözden geçirilmesi bakımından önemli düzenlemeler yapacaklarını işaret eden Bakan Bozdağ, “Hukuk eğitimi bu işin başıdır. İşin alfabesinin ‘A’ harfinden başlamazsak önümüzdeki zamanı ve geleceği kurtaramayız. Adalet Bakanlığı olarak, hukuk eğitimi, hakim ve savcı eğitimi, avukat eğitimi konusunda tarihi adımlar atmanın arefesindeyiz. Gelecek hafta ÖSYM’nin başkanı ve ülkemizdeki hukuk fakültelerinin dekanlarıyla bir araya gelerek, hukuk eğitimini konuşacağız. Arkasından Türkiye’de büyük çaplı sempozyum yapacağız. Hukuk Fakültelerinin mezun ettikleri öğrencilerin talepkarı Adalet Bakanlığı’dır. Biz bakanlık olarak mademki, hukuk fakültelerinin piyasaya arz ettiği mezunların istihdam edildiği Adalet Bakanlığı’dır, öyleyse bakanlığın hukuk fakültelerinin eğitim süresi, sistemi ve müfredatı üzerinde söz hakkı olması gerektiğine bunu ÖSYM ile konuşarak daha iyi bir eğitim olması için çaba sarf etmesine inanıyorum” şeklinde konuştu.

 “YARGIDA ÇOK BAŞLILIK”

Yargıda çok başlılık olduğunu da ifade eden Bakan Bozdağ, “Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi bunları da ortadan kaldırıp Yargıtay’da ve Danıştay’da birleştiren bir adımı atmak da Türkiye’nin hayrına ve yararına olacak tarihi bir reform olduğunu düşünüyoruz. Umarım burada da bir uzlaşma olur çünkü diğer siyasi partilerin seçim beyannamelerinde ve millete söyledikleri sözlerini içerisinde bu konuda onları da bizimle aynı yaklaşımda olduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık