Ana Sayfa Siyaset Bekir Bozdağ A Takımında Cemil Çiçek bu kez yok

Bekir Bozdağ A Takımında Cemil Çiçek bu kez yok

Başbakan Binali Yıldırım’ın MKYK listesinde de kendine yer buldu.

Giriş Tarihi: 23 Mayıs 2016 Pazartesi 12:15
Bekir Bozdağ A Takımında Cemil Çiçek bu kez yok

 Yozgat’ın son dönem siyasetine yön veren ve kim gelirse gelsin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’na giren, Kabine de kendine yer bulan Adalet eski Bakanı Bekir Bozdağ yerini korudu. Ak Parti’nin 2’nci Olağanüstü Kongresi’nde kabul gören MKYK listesinde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘ipini çektiği’ Başbakan Ahmet Davutoğlu’yla birlikte çalışan birçok isim yer bulamazken, Bozdağ “Köşk torpili” ile kendine yine A takımında yer bulmayı başardı.

Ak Parti’nin yeni genel Başkanı Binali Yıldırım’ın MKYK listesi büyük ölçüde değişirken, Adalet eski Bakanı Bekir Bozdağ beklenildiği gibi yerini korudu.

MKYK’DA BÜYÜK DEĞİŞİM

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın tek aday olduğu kongredeki MKYK listesinde Ayhan Sefer Üstün, Bülent Gedikli, Faruk Çelik, Cemil Çiçek, Mehmet Ali Şahin, Mevlüt Çavuşoğlu, Mehmet Özhaseki, Naci Ağbal, Nihat Zeybekci, Numan Kurtulmuş, Ömer Çelik, Recep Akdağ, Süleyman Soylu, Yalçın Akdoğan yer almadı. Eski MKYK’daki Bekir Bozdağ, Berat Albayrak, Burhan Kuzu, Efkan Ala, Hayati Yazıcı, Galip Ensarioğlu, Mehdi Eker, Mehmet Müezzinoğlu, Mustafa Şentop, Nurettin Canikli yeni listede de yer alırken listede yeni isimlerden Markar Esayan, Yasin Aktay, Sema Ramazanoğlu, Cevdet Yılmaz ve Fatma Güldemet Sarı isimlerinin yer alması dikkat çekti.

İŞTE YENİ LİSTE

Buna göre Ak Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'na Ömer Çelik yerine Fatma Güldemet Sarı girdi. Bu durum Adana'da önceleri şaşkınlıkla karşılansa da Ak Parti kaynakları Sarı'nın parti yönetimine, Çelik'in de kabineye kaydırılacağı şeklinde yorumladı. Buna göre Fatma Güldemet Sarı'nın Çevre ve Şehircilikten Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına, Ömer Çelik'in de Dışişleri Bakanlığı veya Başbakan Yardımcılığına getirilmesi bekleniyor.

AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde, partinin Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK), Merkez Disiplin Kurulu, Genel Merkez Parti İçin Demokrasi Kurulu ile Siyasi Erdem ve Etik Kurulu asil ve yedek üyeliklerine aday gösterilen isimler belli oldu. 50 kişilik MKYK listesinin yarısı yenilendi. 24 isim listede yer almazken, 25 yeni isim listeye girdi. Mehmet Ali Şahin, Yalçın Akdoğan, Numan Kurtulmuş, Süleyman Soylu, Cemil Çiçek, Ömer Çelik, Faruk Çelik, Recep Akdağ, Mevlüt Çavuşoğlu, Bülent Gedikli gibi önceki MKYK'da yer alan çok sayıda isim yeni MKYK'da yer almıyor.

ÇİÇEK BU KEZ YOK

Öte yandan AK Parti'nin 2. Olağanüstü Kongresi'nde Merkez Karar Yönetim Kurulu'ndaki (MKYK) değişiklikler dikkat çekti. Mehmet Ali Şahin, Yalçın Akdoğan, Numan Kurtulmuş, Süleyman Soylu, Cemil Çiçek, Ömer Çelik, Faruk Çelik, Recep Akdağ, Mevlüt Çavuşoğlu, Bülent Gedikli gibi önceki MKYK'da yer alan 24 isim yeni MKYK'da yer almayacak. Hatırlanacağı üzere Cemil Çiçek geçen dönem MKYK’da yer almış, ama kabine de yer bulamamıştı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık