Ana Sayfa Güncel Başkan Celal Köse Açıkladı! Yozgat'ı bekleyen tehlike

Başkan Celal Köse Açıkladı! Yozgat'ı bekleyen tehlike

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, 2021 yılının meclis toplantısında tüm Yozgatlılara kritik bir çağrıda bulundu.

Giriş Tarihi: 7 Ocak 2021 Perşembe 19:56
Başkan Celal Köse Açıkladı! Yozgat'ı bekleyen tehlike

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, kentte içme suyu sağlayan Cemil Çiçek ve Arapseyfi bölgesindeki kaynaklarda ciddi azalma yaşandığını belirterek su tasarrufu çağrısı yaptı.

Başkan Köse, Türkiye genelinde ciddi kuraklık yaşandığına dikkat çekerek, bölgenin de tehdit altında olduğunu ifade etti. Başkan Köse, yeterli yağışın olmaması ve havaların kurak geçmesi nedeniyle içme suyu kaynaklarının tasarruflu kullanılması uyarısında bulundu.


7-8 AYLIK SU KALDI


Yozgat Hakimiyet Gazetesi'nde yer alan haberde Başkan Köse, her hangi bir şekilde su kesintisine uğramamak için, suların tasarruflu kullanılmasının kaçınılmaz olduğuna dikkat çekti.


Başkan Köse, kent merkezine içme suyu sağlayan Cemil Çiçek barajının yüzde 22 doluluk seviyesinde olduğunu ve 13 milyon metreküp suyun bulunduğunu belirtti.


Barajların yapısı itibariyle dipteki suyu alınmadığına değinen Başkan Köse, bunun yaklaşık 9 milyon metreküpe denk geldiğini vurguladı.


Başkan Köse, “Belediye olarak şehre içme suyu olarak verebileceğimiz su miktarımız barajlarımızdan 4 milyon metreküp. Kış aylarında aylık 800 metreküp giderimiz var. Yazın ise o aşırı sıcaklarda 1 milyon metreküp giderimiz oluyor. Önümüz kış olmasından dolayı bizim Cemil Çiçek barajındaki suyumuz 4 milyon metreküp. Bu da ortalama kullanıma bağlı olarak Cemil Çiçek barajında ortalama 4-5 aylık bir suyumuz var. Arapseyfi tarafından Haziran ayından buyana oradan devamlı su bastırıyoruz. Oradan aldığımız su da şehrimizin yarı ihtiyacını karşılıyor. Dolayısıyla oradan da 4 aylık bir su alma imkanımız var. Bizim önümüzdeki süreçte Allah muhafaza her hangi bir yağış olmazsa Yozgat’a verebileceğimiz su 7 ile 8 aylık bir suyumuz var” dedi.


SUYU BOŞA AKITMAYIN


Başkan Köse, vatandaşlara sulara tasarruflu kullanılması konusunda çağrıda bulunarak, “Sularımızı boşa akıtmasınlar. Özellikle abdest alırken, duş alırken sularımızı boşa akıtmayalım. Mecburi giderlerimiz var onlardan kesemeyiz ama fuzuli giderlerimizi azaltalım. Ayrıca tasarruflu olabilecek bataryalar kullanalım. İleride su kesintileri yaşamayalım. Önümüz çok kurak geçecek, dolayısıyla her boşa akıttığımız su yazın susuz kalmamıza neden olur ki bunun telafisi olmaz” ifadelerini kullandı.


ALTERNATİF ÇÖZÜM


Küresel iklim değişikliği, Yozgat’ın son yılların en kurak dönemini yaşaması ve barajlardaki su seviyelerinin kritik seviyeye ulaşması kenti yeni su kaynağı arayışlarına yöneltti.


Yozgat’ta belediye ekipleri, kentin içme suyu ihtiyacını hem bugün hem de gelecekte de daha sağlıklı bir şekilde sağlayabilmek için yeni su kuyusu daha açıyor.


YENİ KAYNAK ARAYIŞI


Topçu göleti ile Divanlı mahallesinden gelen derenin kesiştiği yer olan Karaburun mevkiinde bir sondaj çalışmasına başlayacaklarının altını çizen Köse, “Orada büyük su rezervlerinin olduğundan bahsediliyor. Oradan su bulabilirsek bu seneyi hiçbir sıkıntı yaşamadan atlatmış olacağız. Dua ediyoruz ki Rabbim bizi susuz bırakmasın, bunaltmasın. Mevsimler değişti. Son yılların en kurak günlerini yaşıyoruz. Kış mevsimi olmasına rağmen kar düşmedi, dışarısı hala Mart, Nisan ayı gibi her taraf güllük gülistanlık. Topçu tarafından umudumuz var. Oradan da suyu bulabilirsek oradaki suyu arıtıp çamlığın altındaki depolarımıza basıp oradan da şehrimize vereceğiz. Aynı zamanda da oraya bir elektrik santrali kurarak su basarken elektriği de tasarruflu kullanmış oluruz” diye konuştu.

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Ali Erbaş’tan Uyanış Büyük Selçuklu paylaşımı

Ali Erbaş’tan Uyanış Büyük Selçuklu paylaşımı

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık