Ana Sayfa Güncel Başkan Arslan bu projenin peşinde!

Başkan Arslan bu projenin peşinde!

Bu yıl ilk kez gerçekleşmesini sağladığı Ulusal Yemek Festivali’nin ikincisine ve devamına “Cehrilik Lalesi Etkinlikleri”ni katmayı düşünen Belediye Başkanı Kazım Arslan, bu sayede bu değerli bitkinin ülke gündemine oturacağı inancı taşıyor. Arslan, etkinliği, Cehrilik Lalesi’nin yetiştiği Gelinkayası Mevkii’ne gezi düzenlemek ve orada kurulacak yer sofrasında etli pilav yemek, göz kamaştırıcı güzelliği fotoğraflamak, televizyon programcılarını davet edip bu harikulade ortamı kameralara yansıtmak olarak kurguluyor.

Giriş Tarihi: 28 Haziran 2017 Çarşamba 18:13
Başkan Arslan bu projenin peşinde!

Belediye Başkanı Kazım Arslan, yakın zamana kadar simgesel değer olarak yalnız Çamlık ve Büyük Camii ile anılan,sonraları desti kebabı ve parmak çöreğinin eklendiği mahdut listeye çedene ve menengiç kahvesi iliştirilen Yozgat için, hem listedekileri kalıcı kılmak, hem de albenisi daha yüksek yenilerini eklemek için yoğun gayret sarfediyor. Yozgat Çanak Peyniri’nin tescil hakkını alarak listeye dahil eden, Cehrilik Lalesi’nden kolonya ve gülsuyu üretimine omuz vermekle kalmayıp Artemis Taşı’ndan üretilen ürünlerin pazar payının artırılmasına dönük girişimlerde bulunarak arayışını sürdüren Başkan Arslan,özellikle Cehrilik Lalesi’ne yatırım yapmayı akıl karı görüyor. 5-7 Mayıs tarihleri arasında bu yıl ilk kez gerçekleşmesini sağladığı Ulusal Yemek Festivali’nin ikincisine ve devamına “Cehrilik Lalesi Etkinlikleri”ni katmayı düşünen Arslan, bu sayede bu değerli bitkinin ülke gündemine oturacağı inancı taşıyor.

HER ŞEY YOZGAT İÇİN

Arslan, etkinliği, -ilk etap kabilinden- Cehrilik Lalesi’nin yetiştiği İl Merkezi’nin kuzey tarafına düşen Gelinkayası Mevkii’ne gezi düzenlemek ve orada kurulacak yer sofrasında etli pilav yemek, göz kamaştırıcı güzelliği fotoğraflamak, televizyon programcılarını davet edip bu harikulade ortamı kameralara yansıtmak olarak kurguluyor. Planlamasında, Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin çok değerli akademisyenlerine araştırma imkanı hazırlamak ve Cehrilik Lalesi’nin Gelinkayası Mevkii dışında da üretilmesini sağlamak da yer alıyor. Başkan Arslan bir bilimsel kitap yayınını dahi olası görüyor. Bilindiği üzere, mevsimlik bir bitki olan lale, Yozgat’ta Mayıs ayı ortalarında açıp, Temmuz gibi solmakta. Dolayısıyla, Festivalin biraz ileri bir tarihe sarkma mecburiyeti bulunuyor ki, Sayın Başkan bu hususu elbette gözden kaçırmıyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık