Ana Sayfa Ekonomi Başbakan Yıldırım’ın açıkladığı 23 il arasında Yozgat yok!

Başbakan Yıldırım’ın açıkladığı 23 il arasında Yozgat yok!

Gelişmişlik düzeyi düşük kabul ettiği 23 il için harekete geçen Binali Yıldırım Hükümeti, toplam 112 bin kişiye istihdam imkânı hazırlayacak paket programı uygulamaya koydu. Ak Parti İktidarı, Yozgat'ı "gelişmişlik düzeyi düşük il" statüsünde görmeme itiyadını burada da sergiledi.

Giriş Tarihi: 24 Ocak 2017 Salı 20:28
Başbakan Yıldırım’ın açıkladığı 23 il arasında Yozgat yok!

Gelişmişlik düzeyi düşük kabul ettiği 23 il için harekete geçen Binali Yıldırım Hükümeti, toplam 112 bin kişiye istihdam imkânı hazırlayacak paket programı uygulamaya koydu.

"Cazibe Merkezi" adını taşıyan paket program ile bu illerde rekabet gücünün artırılmasına ve işsizliğin azaltılmasına yönelik projelere katkı sunularak topyekûn bir kalkınmanın harekete geçirilmesi sağlanacak.Ak Parti İktidarı'nın, Yozgat'ı "gelişmişlik düzeyi düşük il" statüsünde görmeme itiyadını burada da sergilediği anlaşılıyor.

Listede, Erzurum, Malatya, Şanlıurfa ve Diyarbakır gibi büyükşehirler var, Yozgat yok! Başbakan'ın ili Erzincan var, Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şırnak, Tunceli ve Van var, Yozgat yok!

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde düzenlenen ‘Cazibe Merkezleri Programı Başlangıç Lansmanı’na ilişkin açıklamalarda bulundu. Programın detaylarını paylaşan Yıldırım, "Esas itibarıyla iki şekilde anlatabiliriz. Bir üretime destek var, iki hizmet sektöründe faaliyet gösteren özellikle çağrı merkezi kurulması, veri merkezi kurulması. Bu iki hizmet sektörüne ayrıcalıklı destek var. Yatırım yapanlara ücretsiz danışmanlık hizmeti verilecek. İstenen danışmanlık hizmetini biz karşılayacağız, devlet parasını verecek, yatırımcı, girişimci böyle bir hizmeti alacak. Ayrıca yatırım için yer üreteceğiz. Ne lazım, arsa, bu organize sanayi bölgesi veya yoksa organize sanayi bölgesi dışında. Tercihimiz varsa organize sanayi bölgesi içinde olması. Yatırım için sıfır faizli yatırım kredisi verilecek. Faiz oranı indirilmiş işletme kredisi verilecek. Üretim tesislerini büyütmek, yenilemek, işini geliştirmek isteyenlere de ayrıca destek verilecek. Çağrı merkezi kurmak isteyenlere yatırım desteği vereceğiz, veri merkezi kurmak isteyenlere de" dedi.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ise, Cazibe Merkezi Programının 23 ili kapsadığını ve gelişmişlik düzeyleri daha düşük olan illerin kalkınması için önemli bir hamlenin başlatıldığını belirterek, bölgelerin rekabet gücünün artırılması, işsizliğin azaltılması için Cazibe Merkezleri Programının başlatıldığını ve bu programın paket bir program olduğunu ifade etti. Bir bütün olarak bir paketin ortaya konduğunu anlatan Elvan, yatırımcıların daha işin başında ne tür destek alacağını göreceğini ve bu yatırımcıların belirli illere yoğunlaşmasını istediklerini söyledi. Elvan, illerin belirli alanlarda uzmanlaşmalarını istediklerine dikkati çekerek, ciddi desteklerin sağlanacağını ve topyekun bir kalkınmanın harekete geçirileceğini açıkladı.

Toplantıya, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 23 ilin valisi, milletvekilleri ve gazetelerin ekonomi müdürleri katıldı.

5 AYRI MERKEZDE 23 İLDE UYGULANACAK

Cazibe Merkezleri Programıyla, uygulama kapsamındaki illerin refah seviyesinin yükseltilmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda, üretim ve ihracata yeni bir ivme kazandırılacak. Cazibe Merkezleri Programı kapsamındaki iller arasında, Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli ve Van yer alıyor.

Program, danışmanlık hizmeti desteği, yatırım yeri tahsisi desteği, bina yapımı desteği, faizsiz yatırım kredisi desteği, faiz indirimli işletme kredisi desteği, üretim tesisi taşıma desteği, çağrı merkezi yatırım desteği, veri merkezi yatırım ve enerji desteğinden oluşuyor.

Başvuruların değerlendirilmesinde öncelik kriterleri, yüksek istihdam sağlayan, ithal ikamesi sağlayacak ürün üreten, ihracat potansiyeli olan, ileri-geri bağlantıları ile diğer alt sektörleri tetikleyen nitelikte, Ar-Ge ve yenilik içeren, yerli makine ve teçhizat veya yerli teknoloji kullanan yatırımlar ve tecrübeli ve kurumsal kapasitesi yüksek yatırımcılar desteklerden öncelikli olarak faydalanacak. İmalat sanayii yatırımları, asgari sabit yatırım tutarı 2 milyon TL ve asgari istihdam 30 kişi, çağrı merkezi yatırımları asgari istihdamı 200 kişi ve hizmet sözleşmesinin yapılmış olması, veri merkezleri yatırımları asgari beyaz alan 5 bin metrekare ve asgari standart TIER-, üretim tesisi taşıma asgari istihdam taahhüdü 200 kişi ve son iki yılda üretim faaliyetinin sürdürülmüş olması, yatırım kredileri asgari öz kaynak oranı yüzde 30 olarak belirlendi.

Başvuru formlarına www.kalkinma.com.tr adresinden ulaşılabilecek. 

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Devletin sıcak yüzü esnafın yüzünü güldürdü

Devletin sıcak yüzü esnafın yüzünü güldürdü

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık