Ana Sayfa Güncel Başbakan Yıldırım Yozgat Havaalanı için imza atmadı mı?

Başbakan Yıldırım Yozgat Havaalanı için imza atmadı mı?

Ak Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer’in sosyal medya hesabından duyurduğu Yozgat Havaalanı projesiyle ilgili şok bir yazı kaleme alındı.

Giriş Tarihi: 4 Ocak 2017 Çarşamba 23:57
Başbakan Yıldırım Yozgat Havaalanı için imza atmadı mı?

Yozgat Yenigün Gazetesi Yazarlarından Orhan Kalabalık,  Yozgat Milletvekili Yusuf Başer’in paylaştığı belgeden yola çıkarak bir değerlendirmede bulundu.

Kalabalık yazısında, “Belgede kimin imzaları var onu da belirteyim… Toplantı 3 bakanla yapılmış gibi. Evet, 3 bakanla! Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın imzaları var. Diğer imza yerleri boş. Oldukça iyi organize edilmiş, mantıken düşündüğünüzde bu üç imza yeterli gibi gözüküyor. Ama geneline baktığınızda düşündürücüdür. Başbakan Binali Yıldırım’ın imzası yoktur. Yine aynı şekilde Başbakan yardımcılarının imzası yoktur. Tablo 5’e karşı 3 şeklindedir.” diye yazdı.

İşte Kalabalık’ın “Başbakan, Yozgat Havaalanı’na imza atmadı” başlıklı yazısı..

Yaklaşık iki haftalık bir aradan sonra.

30 Aralık sabahı… AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, sosyal paylaşım hesabından şu mesajı paylaştı.”Yozgat Havaalanı Yüksek Planlama Kurulu’nda karara bağlandı. 240 Milyon TL yatırım bedelli havaalanımız, Yozgat’a Yozgat insanına hayırlı olsun…”

Bunu desteklemek içinde altında bir belge paylaştı… Bu belgeye göre, Yozgat’a yıllar önce söz verilen havaalanı, Ulaştırma Bakanlığı’nı da aşmış olacak ki Yüksek Planlama Kurulu’nda ele alınmış.

***

Öncelikle vatandaşa Yüksek Planlama Kurulu nedir bir izah edelim… Yüksek Planlama Kurulu, Başbakanın başkanlığında, Bakan ile Başbakanın belirleyeceği diğer bakanlardan oluşuyor. Başbakanın bulunmadığı toplantılara ise Bakan veya Başbakanın belirleyeceği bir bakan başkanlık edebiliyor. Ekonomik, sosyal ve kültürel hedefler ile politikaların belirlenmesine esas teşkil edecek hususlar Yüksek Planlama Kurulunda görüşülerek tespit edilir. Bu suretle tespit edilen esaslar, Bakanlar Kurulunda öncelikle görüşülerek karara bağlanır. 

​Yüksek Planlama Kurulunun görevleri ise şunlar: İktisadi, sosyal ve kültürel kalkınmayı planlamada ve politika hedeflerinin tayininde Bakanlar Kuruluna yardımcı olmak ve hazırlanacak kalkınma planları ile yıllık programları, Bakanlar Kuruluna sunulmadan önce, belirlenen amaçlara uygunluk ve yeterlik bakımından incelemek,ülkenin yurt içi ve yurt dışı ekonomik hayatıyla ilgili konularda yüksek düzeyde kararlar almak, yatırım ve ihracatın teşvikine ilişkin esasları tespit etmek, Toplu Konut İdaresi bütçesini onaylamak, kanunlarla ve diğer mevzuatla yetki verilen konularda karar vermek.

Yüksek Planlama Kurulu Başkanı Başbakan Binali Yıldırım üyeleri ise şu şekilde… Başbakan Yardımcıları Nurettin Canikli ve Mehmet Şimşek, Kalkınma BakanıLütfi Elvan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ulaştırma, Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan

***

Yeniden belgeye geçelim. Belgede kimin imzaları var onu da belirteyim…

Toplantı 3 bakanla yapılmış gibi. Evet, 3 bakanla!

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın imzaları var. Diğer imza yerleri boş.

Oldukça iyi organize edilmiş, mantıken düşündüğünüzde bu üç imza yeterli gibi gözüküyor. 

Ama geneline baktığınızda düşündürücüdür.

Başbakan Binali Yıldırım’ın imzası yoktur. Yine aynı şekilde Başbakan yardımcılarının imzası yoktur.

Tablo 5’e karşı 3 şeklindedir.

***

Diyeceksiniz ki kardeşim karar bağlandı daha ne olumsuzluk katıp duruyorsun.

Evet, haklı olabilirsiniz.

Ama şöyle de bir gerçek var.

Bu havaalanı sözünü kim verdi?

Dönemin Ulaştırma Bakanı şimdi ki Başbakanı Binali Yıldırım verdi.

Kaç yılında söz verdi?

2012…

Sormadan edemiyorum, bugüne kadar neden ve hangi gerekçelerle yapılmadı?

Bilmiyoruz…

Dahası… 2014 yılında Yozgat Milletvekili Yusuf Başer Yozgat'a yapılması öngörülen bölgesel havaalanı ile ilgili çalışmaların son aşamaya geldiğini, zemin etüt ve raporunun hazırlanmasının ardından yatırım programına dahil edileceğini söylemişti.

3 yıl sonra gerçekleşti yatırım programına alınması.

***

Düşündürücü kısmı ise…

Yatırım programına alınırken, havaalanı sözü veren Başbakan Binali Yıldırım’ın o belgede imzasının olmayışıdır. Aynı şekildebaşbakan yardımcılarının olmayışıdır.

Bu konuda düşünmek, sorgulamak lazım, kendi söz veren Başbakan alınan karara neden imza atmadı? Hadi kendisi yok diyelim, başbakan yardımcıları da mı yoktu? Onlar neden atmadı?

*** 

Açıkça belirteyim, süreç yine uzarsa buna bir kılıf aramaya gerek yoktur.

Bu konuda yanılmak istiyorum, yanıldığımı da göstermelerini bekliyorum. Umarım hızlı bir şekilde yapılırda Yozgat yıllardır beklediği havaalanına kavuşur. 

 

YORUMLAR
  • yorum2017-01-05 00:36:39adem YIlmaz

    Hava alanı degilde yine havamızı alırız madem yatırım varda yedi milyar dolarlık yatırım ankara kazana alırken yozgat vekilleri neredeydi yeter artık bizimle bu kadar oynamayın esas imzayı atması gereken merjiler neden imzası yok saygılaımla

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık