Ana Sayfa Yozgat Başbakan Erdoğan'a Bomba Soru!

Başbakan Erdoğan'a Bomba Soru!

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Yozgat Milletvekili Sadir Durmaz, Savunma Sanayi ile ilgili Yozgat’a yatırım yapılıp yapılmayacağı konusunda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yazılı olarak cevaplandırması için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına soru önergesi verdi.

Giriş Tarihi: 12 Mayıs 2014 Pazartesi 14:00
Başbakan Erdoğan'a Bomba Soru!
MHP Genel Başkan Yardımcısı ve MHP Yozgat Milletvekili Sadir Durmaz, Milli Savunma Bakanı, İsmet Yılmaz son üç yıldır çeşitli vesilelerle yaptığı açıklamalarda Savunma Sanayi’nin Yozgat’ta kurulacağını söylediğini belirterek, “Yozgat Milletvekili ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’da konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda Savunma Sanayinin Yozgat’a kurulacağını belirtmiş ve bu açıklamalar çeşitli basın yayın organlarında yer almıştır. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı’nın ‘Türkiye'nin en büyük projesi olan Savunma Sanayi Üssü'nün temeli, bu yıl içerisinde Ankara'nın Kazan İlçesinde atılacak’ açıklaması, bahse konu projenin nereye yapılacağı hakkında net bir bilgi olmadığını ortaya koymuştur” dedi.

Yozgat’ın sürekli göç verdiğini, yaş guruplarına göre bakıldığında göç eden nüfusun büyük bir bölümünün 40 yaş ve altı olduğuna değinen Durmaz, “Bu da göstermektedir ki, Yozgat her geçen yıl genç, dinamik ve üretken nüfusunu kaybetmektedir. Yozgat’a herhangi bir yatırım yapılmamış, istihdam sağlanmamış, gereken ilgi gösterilmemiştir. Kalkınma Bakanlığı Verilerine göre 2003 yılından bu tarafa kamu yatırımlarının illere göre dağılımı sıralamasında Yozgat, 81 il arasında 60’ncı sıranın üzerine hiçbir zaman çıkamamıştır. Nüfus yoğunluğu ve coğrafi büyüklük bakımından Yozgat’tan küçük olan iller bile, daha fazla yatırım almışlardır. Özellikle 2003 yılından bu tarafa Yozgat’ta üretime dönük kamu yatırımları kapatılmış ya da özelleştirilmiş, istihdama dönük yeni hiçbir yatırım yapılmamıştır. Bazı bölge müdürlükleri de kaldırılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük projelerinden birisi olma özelliği taşıyan ve Türkiye'nin ilk yerli uçağının da yapılacağı 7 milyar dolarlık Savunma Sanayi Üssü'nün mutlaka Yozgat’a kurulması gerekmektedir. Yozgat’ın böyle bir yatırıma acil ihtiyacı bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.


MHP Genel Başkan Yardımcısı Durmaz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması TBMM Başkanlığına şu soru önergesini verdi. “Savunma Sanayi yatırımlarının Ankara’nın Kazan İlçesine yapılacağı haberleri doğru mudur? Eğer doğru ise Yozgat iline yapılacağı söylenen ve vatandaşlarımızda beklenti haline gelen bahse konu yatırımın Yozgat’a yapılmama sebepleri nelerdir? Savunma Sanayi yatırımlarının Yozgat iline yapılması için bir çalışmanız bulunmakta mıdır?”
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık