Ana Sayfa Güncel Bakan Çelik İsyan Etti!

Bakan Çelik İsyan Etti!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Soma'da meydana gelen maden kazasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Giriş Tarihi: 19 Mayıs 2014 Pazartesi 12:41
Bakan Çelik İsyan Etti!
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Soma'daki maden kazası sonrasında Teftiş Kurulu tarafından inceleme yapıldığını söyleyerek ihmali olanların hukuki çerçevede cezalandırılacağını belirtti.

Faruk Çelik ocaklarda denetimlerin yapıldığını belirterek son 2 yıl içinde 119 ocağın kapatıldığını söyledi. Çelik kendisiyle ilgili bölgeye geç gittiği gerekçesiyla yapılan istifa çağrılarına da cevap vererek Ankara'da önceden planlanmış bir program çerçevesinde tedavi gördüğünü söyleyedi ve ''Önümüzde bu facia dururken burada bir kişisel sorunu konuşma zamanı mı, buna nasıl diliniz varıyor?' diyerek tepki gösterdi.

''BUNU KONUŞMAYA NASIL DİLİNİZ VARIR''

''Maden faciası önümüzde 301 madencimizi kaybettik. Burada Allah için sormak istiyorum. Burada kişisel bir sorunu konuşma zamanımıdır? Nasıl dilimiz var, nasıl vicdanınız varır. Taner beyin yoğunluğu olmayıp orada bir açıklama yapsaydı bu tür söylentiler olmayacaktı. Çok farklı farklı değerlendirmelere konunun çekildiğini burada belirtmek istiyorum.

Bizim için ne söylendiği önemli değil. Bakanlık olarak da iş sağlığı güvenliği açısından neler yaptık, artıları eksileri nelerdi, ilgililere yüz yüze konuşamaya hazırız. Bu acı olayı 76 milyon olarak yaşadık. İş sağlığı, güvenliği bu olayı yaşadık diye bitmiyor.

Binlerce maden işçimiz yine madenlerde, tehlikeli işlerde çalışıyor. Bunlarla ilgili sadece teftiş olayı değil, bizim iş güvenliği uzmanımız var. Bundan 4 yıl önce alo 170 hattını kurduk. İş güvenliği aykırı çalışıyorsanız bize bildirin, biz gerekli işlemleri hemen başlatırız dedik.

''BEYİN KANAMASI VE KALP KRİZİ RİSKİM VARDI''

Böbrek üstü bezinde bir kitlenin olduğunu bunun tansiyonu ayarsız hale getirdiği söyledi doktorum. Hiç hissetmediğiniz bir noktada tansiyonu 25-30'a yükselteceği hiç belli etmeden bunun beyin kanaması ve kalp krizine neden olacağını öğrendik. Bunu üzerine bir radyoaktif madde verilerek üç görüntülemenin yapılması gerektiği söylendi. Bu radyoaktif maddenin önemli olduğu söylendi.

''ÖNCEDEN PLANLANMIŞ BİR TEDAVİ GÖRDÜM''

Salı çarşamba ve perşembe günü için tedavi süreci ayarlanmıştı. Programlanmış bir olaydı, hastane ona göre tedbir aldı. Hastanede adeta izole edilmiş bir şekilde bir süreç yaşamamız gerekliliği ortaya çıktı. Bu olay bir hafta önce programlanmıştı. Bu derdimizi kimseye anlatamadık. Bu haberi de alınca hastaneden çıkar çıkmaz Soma'ya gittim. Gerek ocak başında gerekse, İzmir, Kınık, Manisa ve bölgede madenci yakınlarıyla iletişime geçtik.

Manisa'da kriz masasında 301 şehidimizle ilgili mağdur olan evlat ve eşlerin yanlış bilgilendirilmemesi için çalışmalarda yaptık. Nasıl yardımlar yapacağımız konusudna değerlendirmelerde bulunduk Olay günü bakan yardımcımızı Soma'ya göndermiştik.''
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık