Ana Sayfa Eğitim Aşçılar Yeşil Vadi’de buluştu

Aşçılar Yeşil Vadi’de buluştu

Bahşılı Yeşil Vadi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yozgat ve Ankara’dan aşçıları ve öğrencileri ağırladı. Birbirinden kaliteli aşçılar öğrencilere seminer verirken ayrıca uygulamalı olarak yemek yaparak öğrencilere ders verdiler.

Giriş Tarihi: 16 Aralık 2016 Cuma 13:47
Aşçılar Yeşil Vadi’de buluştu

 Kırıkkale Aşçılar ve Pastacılar Derneği üyesi Hakkı Can Cinkaya’nın girişimleriyle böyle bir program düzenlenirken öğrenciler aşçılara sorular yönetti. Düzenlenen seminerde ustalar iyi bir aşçı olmanın sırlarını öğrencilere anlattı.

 Başarının sırrını da anlatan aşçılar, “İyi bir aşçı olmak istiyorsanız sürekli girişimci ve yeniliklere açık olmanız lazım. Başarıya giden yolda inanmak çok önemlidir. Biz bu yollardan geçerken ilk olarak bulaşık yıkadık. Kimse bulaşık yıkıyorum diye gocunmasın. Eğer mutfakta çalışıyorsanız gocunmak olmak. Sizler şuanda okuyorsunuz belki de geleceğin en önemli aşçıları Olacaksınız.”diye konuştu.

“İYİ BİR AŞÇI TEMİZ OLMALI”

 Seminerden sonra mutfağa geçen aşçılar yemek yaparak öğrencilere uygulamalı olarak ders verdiler. İyi bir aşçının hijyenik ve temiz olunması gerektiğini söyleyen aşcılar, “İşinizde temizliği ön planda tutun. İyi bir aşçının sakalı olmaz, tırnakları kısa ve temiz olur, kafalarına muhakkak şapka takması gerekir’’dediler. Etkinliğe İç Anadolu Aşçılar ve pastacılar federasyonu başkanı Serkan Dursun, Ankara profesyonel Aşçılar Derneği Başkanı Mahmut Dolmacı, Yozgat Aşçılar ve Pastacılar Derneği Başkanı Mustafa Çetin, Anpüder yönetim kurulu üyesi Zeynel Akgönül, İç Anadolu Aşçılar Pastacılar Federasyonu üyesi Hüseyin Çetinüz, Kırıkkale Aşçılar Pastacılar Derneği Başkan yardımcısı Hakkı Can Çinkaya, Kırıkkale Aşçılar ve Pastacılar Derneği Başkanı Muhammed Sarı katıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık