Ana Sayfa Kültür Sanat Anadolu’nun çeyiz geleneği tarih oluyor

Anadolu’nun çeyiz geleneği tarih oluyor

Anadolu’nun gelenekleri arasında önemli yer tutan ve gelinlik kızların hayallerini süsleyen çeyiz geleneği, teknolojiye direniyor.

Giriş Tarihi: 5 Ocak 2017 Perşembe 21:44
Anadolu’nun çeyiz geleneği tarih oluyor

Teknolojinin gelişmesi ve yeni çıkan bilgisayarlı makineler nedeniyle hem sanatın hem de kültürün unutulmaya yüz tuttuğunu belirten ev hanımları, “Bu böyle giderse bir iki kuşak sonra kızlarımız el işi yapmayı unutacak. Bu da ciddi bir kültürün yok olması demektir” diye konuştular.

Yozgat’ta ev hanımları tarafından aile bütçesine katkı sağlamak amacıyla el emeği göz nuru çeyizleri satmaya çalışan bayanlar, eski günleri mumla aramaya başladı.

DUYGULAR İŞLENİRDİ

 Eskiden genç kızların duygularını dokudukları kilimlere veya yaptıkları el işlerine aktardığını, şimdi ise cep telefonu ve bilgisayar aracılığı ile mesajlaşmaların başladığını belirten bayanlar, “Bilgisayarlı piko makinelerinin yaygınlaşmasıyla birlikte teknolojiye yenildi. Eskiden el emeği göz nuru çeyizleri hazırlayıp satan kadınlar siparişleri yetiştirmekte güçlük çekerken şimdi müşteri bulmakta sıkıntı yaşıyor” diye konuştu.

HEP TEKNOLOJİ KAZANIYOR

Dünyanın pek çok ülkesinde gelişen teknolojiye rağmen zanaat ve el emeğinin önemini yitirmediğini belirten kadınlar Türkiye’de yaşanan ekonomik krizlerle birlikte gelişen teknolojinin genç kızları gelenek ve göreneklerden uzaklaştırdığını söyledi.

 Özellikle okuyan kızların el işi çeyizleri gereksiz bulduğu için sıcak bakmadı- ğını belirten kadınlar, şu anda bir çok kızın annelerinin zoruyla dantel ve el işlerinden oluşan çeyizlerin sadece bir kısmını hazırladığını söyledi.

Anadolu’da birçok meslekle birlikte çeyiz geleneğinin de unutulmaya yüz tutmasından şikayetçi olan bayanlar, “Yıllardır yaşanan ekonomik krizlerle birlikte daha ucuza satılan ancak kültürel değeri olmayan makine işleri daha çok tutulmaya başlandı. Artık çeyiz geleneği de unutulmaya yüz tuttu. Hiçbir makine ürünü, elde işlenen çeyizin güzelliğine sahip değildir. Eskiden ninelerimiz duygu ve düşüncelerini çeyizlerde işleyip, bu el işleri ile övünürmüş. Evlenecek genç kızların bu geleneği sürdürmelerini istiyoruz” diye konuştular.

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yozgat’ın arabaşı gecelerine koronavirüs engeli

Yozgat’ın arabaşı gecelerine koronavirüs engeli

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık