Ana Sayfa Siyaset Ak Parti Yozgat Milletvekili Soysal’ı kim yanılttı?

Ak Parti Yozgat Milletvekili Soysal’ı kim yanılttı?

Ak Parti Yozgat Milletvekili Ertuğrul Soysal’ın, Twitter hesabından “müjde” vurgusuyla duyurduğu gelişmenin, aslında gelişme olmadığı, 55 yıllık bir geçmişe yaslandığı ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 26 Ocak 2017 Perşembe 10:04
Ak Parti Yozgat Milletvekili Soysal’ı kim yanılttı?

Konuyu kişisel hesabından, “Yozgat’ımıza Yozgatlımıza üçüncü baraj müjdesi” başlığı altında yeni ve orijinal bir gelişmeymiş gibi aktaran Soysal’ı, projenin başlangıç tarihini 2017 olarak öne çıkartan Orman ve Su İşleri Bakanlığı yetkililerinin yanılttığı anlaşılıyor.

 Öte yandan, toplam yatırım bedeli 139 milyon 150 bin TL olan proje için 2017 yılı bütçesi olarak sembolik  “1 Milyon TL” ayrılması, “müjde”ye değecek bir durumun bulunmadığı gerçeğine kuvvet kazandırıyor.

Ak Parti Yozgat Milletvekili Ertuğrul Soysal, önceki gün Twitter hesabından “Yozgat’ımıza Yozgatlımıza üçüncü baraj müjdesi” başlığı altında bir paylaşımda bulundu. Buna göre, yapımı devam eden Boğazlıyan’daki Oğulcuk Barajı ve Akdağmadeni’ndeki Bahçecik Barajı projelerine ek, Yerköy’de İnancık Barajı Projesi, “yoğun gayretler neticesinde Kalkınma Bakanlığı’nın yatırım programına alındı. “Müjde” nitelikli paylaşımına “Yerköy’ümüze, Yozgat’ımıza ve ülkemize hayırlı olsun. Bizi izlemeye devam edin!” notu düşen Soysal, “belge” takdiminde bulunmaktan da geri kalmadı. Soysal’ın “belge” vurgusuyla ileri sürdüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün devam eden projelere ilişkin planlamasını içeren ilgili sayfaya bakıldığında, Yerköy İnaldık Barajı’ndan “yeni proje” olarak bahsediliyor ve 2020 yılında tamamlanacağı belirtiliyor. Toplam proje bedeli hanesi karşısında 139 milyon 150 bin TL yazılı bulunan dokümanda, 2017 yatırım bedeli karşısında yalnızca 1 milyon TL ibaresi yeralıyor. Profesör Dr. Veysel Eroğlu, bugün itibarıyla Orman ve Su İşleri Bakanı. Eroğlu, 2 yıl önce de aynı görevi deruhte ediyordu. Dönemin MHP Yozgat Milletvekili Sadir Durmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun cevaplandırması talebiyle, 10 Ocak 2015 tarihinde iki maddelik soru önerge vermiş, Bakan Eroğlu da 5 gün sonra cevaplandırarak konuya açıklık getirmişti.

GERÇEK CEVABİ YAZIDA

İnandık Barajı Projesi’nin 2013 ve 2014 yılı yatırım programında bulunmadığından yakınan Sadir Durmaz şu soruları yöneltmişti:

 “1- Yozgat ili Yerköy ilçesi Göçerli, Belkavak, Süleymanlı köyleri arazisine 1962 yılında ölçümleri ve projesi yapılmış Yerköy İnandık sulama baraj yapımı ile ilgili çalışmalar hangi aşamadadır?

 2- Yerköy İnandık sulama baraj yapımı Bakanlığınızın 2012 yılı yatırım programında var mıdır? Eğer programa alınmış ise, söz konusu barajı kaç yıl içerisinde bitirmeyi planlıyorsunuz?

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise, imza koyduğu cevabi yazıda konuya aynen şu şekilde açıklık getirmişti:  

 “Yozgat Yerköy İnandık Barajı’nın su rasatlarına 1962 yılında başlanmıştır. Projenin ana done raporları tamamlanmış ve 2011 yılı sonunda planlama raporu tamamlanarak 3 Şubat 2012 tarihinde onaylanmıştır. Barajda toplanacak 31,1 milyon metreküp su ile Belkavak, Göçerli, Buruncuk, Arifeoğlu ve Sekili kasabalarına ait toplam 2.875 hektar tarım alanı yüksek basınçlı borulu yağmurlama sistemiyle sulanacaktır. Baraj 2013 Yatırım Programı’nda bulunmaktadır.” Bakan “baraj 2013 Yatırım Programı’nda bulunmaktadır” notu düşse de, yeni bir başlangıca ihtiyaç duyulduğundan olsa gerek, proje 2014, 2015 ve 2016 yılı Yatırım Programları’nda yer almazken, birden bire “yeni” vurgusuyla 2017 yılı yatırım programına dahil edildi.

Demek oluyor ki, proje yeni değil. Demek oluyor ki toplam bedelin yüzde 1’ine bile tekabül etmeyen ödenek, “müjde” vasfı taşımaktan uzak. Demek oluyor ki, Ak Parti Yozgat Milletvekili Ertuğrul Soysal, feci şekilde yanıltıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık