Ana Sayfa Siyaset Ak Parti Yozgat Milletvekili Akgül esnaf adına TBMM’de konuştu

Ak Parti Yozgat Milletvekili Akgül esnaf adına TBMM’de konuştu

Yozgat’ın hizmet noktasında takipçisi olan Ak Parti Yozgat Milletvekili Abdulkadir  Akgül, 'Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanun Tasarısı' hakkında esnafın sesi oldu.

Giriş Tarihi: 21 Ekim 2016 Cuma 09:07
Ak Parti Yozgat Milletvekili Akgül esnaf adına TBMM’de konuştu

Akgül, ‘Esnafımızın kredi işlemlerinde önün açmak için çıkacak bu kanun KOBİ’lerimize hayırlı olsun. TESKOMB Genel Başkanı olmam sıfatıyla esnaf olarak hükümetimize ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum’ dedi.

ESNAF DÖRT GÖZLE BEKLİYOR

Ak Parti Yozgat Milletvekili ve TESKOMB Genel Başkanı Abdulkadir Akgül, küçük ve orta ölçekli iş yapan esnafların dört gözle beklediği 'Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanun Tasarısı' hakkında TBMM Genel Kurulunda konuştu.

Ak Parti Yozgat Milletvekili ve TESKOMB Genel Başkanı Abdulkadir Akgül, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi Ve Teknoloji Komisyonu üyeliğinde bizzat takip ettiği 'Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanun Tasarısı' TBMM’de kanunlaştırıldı. Akgül, TBMM’de konuyla ilgili Ak Parti Grubu adına söz alırken, yasa tasarısına destek veren milletvekillerine teşekkür etti.

TBMM Genel Kurulunda esnafın sesi olan Akgül, ‘Bugün burada ülke ekonomimiz için son derece önem arz eden bir konunun düzenlendiği bir Kanun Tasarısını görüşmek üzere toplanmış bulunmaktayız. Konunun önemine vurgu yaparak Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanun Tasarısının geneli üzerinde konuşma yapmak üzerime sözlerime başlamak istiyorum.

Bildiğiniz üzere, gerçek veya tüzel kişilerin belirli varlıkları teminat olarak gösterip, bu varlıkların maddi değeri karşılığında kredi vb. finansman kaynaklarına ulaşması günümüzde yaygın bir uygulama alanı kazanmıştır. Bu tür bir finansman mekanizması yatırımcılar tarafından artık bir ihtiyaç olarak değerlendirilmektedir.

Finansal piyasaları etkin çalışan bir ekonominin iktisadi büyüme konusunda taşıdığı potansiyelin farkındayız ve bu potansiyelimizi kullanmak için elimizden gelen tüm gayreti göstermemiz gerekiyor. Bununla birlikte, bu piyasanın tüm taraflarınca dile getirilen taleplere kulağımızı kapatmamız düşünülemez.

Bugünkü gündemimizi, ülkemizde biraz önce bahsettiğim finansmana erişim mekanizmasına işlerlik kazandırmak noktasında önemli bir adım olarak değerlendiriyorum. Malumunuz, ülkemizde işletmelerin sahip olduğu taşınırlarının teslimsiz rehni 1447 sayılı Ticari İşletme Rehni Kanunu’na göre yürütülmektedir. Bu Kanunun uygulamasına ilişkin olarak, tüm tarafların üzerinde mutabık kaldığı belirli eksiklikler bulunduğu artık görmezden gelinemez.

Şu çok açıktır ki, 1971 tarihli bu Kanun günümüz ekonomik ihtiyaçlarına yanıt vermekten çok uzak kalmakta ve taşınır rehni karşılığında finansmana erişim olanaklarını daraltmaktadır. Bu nedenle, bu Kanunun yerine günümüz anlayışına cevap veren, modern bir düzenleme yapmayı bir zorunluluk olarak görüyorum. Bu yasa ile esnafımız modern şartlara daha iyi uyum sağlayacak’ şeklinde konuştu.

TESKOMB ESNAFIN YANINDA

TESKOMB olarak esnafın can simidi olduklarını da hatırlatan Akgül, ‘TESKOMB olarak 20 milyar TL’ye yakın bu dönem esnafımıza para dağıttık. Bu kaynak sıfır faize yakın. Esnafımızın can simidi olmaya devam edeceğiz’ dedi. 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık