Ana Sayfa Siyaset Ak Parti İl Başkanı Harun Lekesiz:Şehir demek medeniyet demek

Ak Parti İl Başkanı Harun Lekesiz:Şehir demek medeniyet demek

Ak Parti Yozgat İl Başkanı Harun Lekesiz Dünya Şehircilik Günü’nü kutladı.

Giriş Tarihi: 7 Kasım 2016 Pazartesi 23:21
Ak Parti İl Başkanı Harun Lekesiz:Şehir demek medeniyet demek

 Şehirleri, sosyal, kültürel ve mimari değerleriyle medeniyetin aynası olarak değerlendiren Lekesiz, “ şehirlerimize sahip çıkmanın gayreti içindeyiz. Bunu bir medeniyet perspektifi içinde gerçekleştirmek temel ilkelerimizden biridir” dedi.

Geçmişle geleceği, sanatla mimariyi ve en önemlisi insan ile şehri bütünleştiren bir şehircilik anlayışını her zaman ilke edindiklerini belirten Lekesiz, Dünya Şehircilik Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Şehirler sosyal, kültürel ve mimari değerleriyle bir milletin zenginliği, medeniyetin aynasıdır. Her medeniyet, şehirlerin oluşturduğu maddi ve manevi zemin üzerinde doğup büyür. Şehirler medeniyetlerin hem beşiği hem de ilerleme kaynağıdır. Bir millet sahip olduğu değerler birikimini şehirlerine kazandırdığı özellikler vasıtasıyla ortaya koyar. İçerdiği hayat tarzları, insan ilişkileri, üretim yapıları, doğal ve mimari özellikleriyle şehirler kendi özgün kimliklerini kazanmaktadır. Bizler, dünyanın ticaret, kültür, sanat ve din merkezi olan şehirlerini inşa etmiş ve yönetmiş bir millet olarak bugün de şehirlerimize sahip çıkmanın gayreti içindeyiz. Bunu bir medeniyet perspektifi içinde gerçekleştirmek temel ilkelerimizden biridir.

YOZGAT’TA YENİ BİR VİZYON OLUŞTURDUK

 Ak Parti iktidarı olarak şehrimizi de şekillendirirken içinde yaşayan insanımızı medeniyetimizin özüne ve ruhuna uygun biçimde şehrimizle birleştirmeye çalıştık. Tarihi konaklarımızı yöresel zenginliklerimizi yeniden keşfettik. Büyük Sinema’nın yeniden inşası ile geçmişi günümüze taşıyarak gelecek nesillere kültür mirası bırakmak istedik. Yeni terminal binamızla, yeni yollarımızla açılan yeni bulvar ve caddelerle yeni bir vizyon oluşturduk. Yaşanabilir bir Yozgat için parklarımızla yeşili bol temiz ve modern bir kent dizayn etme gayreti içinde olduk. Kapalı otopark, kapalı Pazar yeri, yeni tol çarşı Ak Meydan projeleri, Spor vadisi gibi modern yapılarla şehrimizi buluşturma gayreti içerisindeyiz. Kentsel dönüşüm projemiz bu anlayış ve istikamet üzere bugün hızla devam ederken, şehirlerimizin tarihi ve kültürel dokusuyla uyumlu bir yapılanmanın gerçekleştirilmesi birinci önceliğimiz olmaya devam edecektir. Bu düşüncelerle Dünya Şehircilik Günü’nü kutluyor, yürüttüğümüz şehircilik çalışmalarının başarıya ulaşması dileğiyle şehirlerimiz adına sorumluluk alan kuruluşlarımıza da basarılar diliyorum.” 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık