Ana Sayfa Güncel Adli veri bankası faaliyete geçti

Adli veri bankası faaliyete geçti

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından “Adli Google” adı verilen sistem, suçu ve suçluyu türlerine göre ayırarak en fazla suçun hangi il, ilçe, mahalle, sokak, gün ve saatte işlendiğini, maktulün cinsiyeti, yaşı, mesleği ve eğitim durumu gibi bilgilere istenildiği takdirde tek tıkla ulaşılmasını sağlayacak.

Giriş Tarihi: 3 Ocak 2017 Salı 14:09
Adli veri bankası faaliyete geçti

Adalet Bakanlığının yargı alanında yaptığı ve yapacağı çalışmalara tek tık ile ulaşmasını sağlayacak olan “Adli Veri Bankası Projesi” faaliyete geçti.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından “Adli Google” adı verilen sistem, suçu ve suçluyu türlerine göre ayırarak en fazla suçun hangi il, ilçe, mahalle, sokak, gün ve saatte işlendiğini, maktulün cinsiyeti, yaşı, mesleği ve eğitim durumu gibi bilgilere istenildiği takdirde tek tıkla ulaşılmasını sağlayacak. Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğü ve Bilgi İşlem Dairesi tarafından yürütülecek olan Adli Veri Bankası Projesi, Adalet Bakanının talimatıyla kuruldu. Adli Veri Bankası Projesini, Hukuk ve Ceza Mahkemeleri, Cumhuriyet Başsavcılığı ve Denetimli Serbestlik, İdari Yargı, İcra Müdürlükleri, Personel ve Adli Tıp Modülleri tarafından ilk aşamada kullanılacak.

HIZLI VE DOĞRU

 Adli Veri Bankası Projesine girişler, adliyelerde görevli olan zabıt katipleri tarafından UYAP aracılığı ile yapılacak. Doğru ve zamanında girilmiş olan verilerin çıktısının da doğru olması ilkesi ile kurulan Adli Veri Bankası sayesinde istatiksel verilerin dahahızlı ve doğru bir şekilde üretimi sağlanacak. Adli Veri Bankası Projesi, ülkemizin adalet politikalarının şekillenmesine yeni bir bakış açısı getirirken, suçun önlenmesinde önceden tedbir alınmasını sağlayacak. Adli Veri Bankası, hakim ve savcılar dahil tüm Adalet Bakanlığı personelinin performansını ölçme imkanı tanıyor. Ayrıca hatalı gerçekleşen adli işlemler, rahat bir şekilde düzeltilebilecek. Adli Veri Bankasında yer alan veriler, gerek görüldüğü takdirde kamu kurum ve kuruluşları, gazeteciler, akademisyenler ve vatandaşlar ile paylaşılacak.

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz İstanbul’da kar yağışı hangi tarihe kadar devam edecek? Meteoroloji İstanbul için uyardı

İstanbul’da kar yağışı hangi tarihe kadar devam edecek? Meteoroloji İstanbul için uyardı

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık