Ana Sayfa Siyaset Adalet Bakanı Bozdağ:Bir Anlam Veremedim

Adalet Bakanı Bozdağ:Bir Anlam Veremedim

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, sendikaların işçilerin lehine olan düzenlemelere karşı çıkmış olmalarına bir anlam veremediğini söyledi. Kıdem ve ihbar tazminatı konusuna değinen Bozdağ, bunun önemli bir konu olduğuna dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 29 Ocak 2016 Cuma 09:58
Adalet Bakanı Bozdağ:Bir Anlam Veremedim

Sadece işveren için değil işçiler içinde büyük bir sorun olduğunu söyleyen Bozdağ, “Türkiye’deki sendikaların kıdem tazminatı fonu kurulmasına neden karşı çıktıklarını hala anlamış değilim. İşçinin menfaatine olan bir düzene niye karşı çıkıyorlar anlamış değilim. Kıdem tazminatı ödenmediği zaman işçiler ne yapıyor avukata gidiyor, mahkemeye gidiyor aylarca yargılamalar sürüyor. Şimdi hükümet olarak biz diyoruz ki fon kuralım, bu fona işçinin parası yatsın. İşçi de gitsin parasını hesabından çeksin. Böylesine herkesin menfaatine olan bir şeye sendikalar biz yeri göğü yıkarız diye konuşabiliyorlar” dedi.

İşçilere seslenen Bozdağ “Sendikalara sorsunlar benim menfaatim olan bir şeye niye karşı çıkıyorsun bana bir anlat desinler” şeklinde konuştu.

 “YARGI ÇOK BÜYÜK BİR İŞ YÜKÜ ALTINDADIR”

Yargı ve yargı reformlarıyla ilgili olarak da Bozdağ, “Şu anda Türk yargısı çok büyük bir iş yükü altındadır. İş yükünün yoğunluğu adaletin zamanında tecelli etmesine engel oldu gibi adaletin doğru tecelli etmesine de büyük bir engel olmaktadır. O nedenle yargının iş yükünü azaltmak hükümetimizin, adalet bakanlığımızın en önemli politikalarından bir tanesi olacaktır” ifadelerini kullandı.

Avrupa ülkelerine bakıldığında kişi başına düşen hakim sayısında geride olduğumuzu ifade eden Bakan Bozdağ, hakim ve savcı sayılarının daha da arttırılacağını kaydederek şöyle konuştu:

“Son 12 yıl içerisinde hakim ve savcı sayımızı yüzde 50 oranında, mahkeme sayısını adli yargıda yüzde 68 oranında, idari yargıda da yüzde 41 oranında arttırmış olduk.2019 yılına kadar ülkemizde kişi balına düşen hakim sayısını 20 ye çıkarmayı hedefliyoruz.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık