Ana Sayfa Güncel Adalet Bakanı Bozdağ'dan Bomba Açıklamalar

Adalet Bakanı Bozdağ'dan Bomba Açıklamalar

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yerköy Kaymakamlığını ziyareti sonrasında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Giriş Tarihi: 19 Nisan 2014 Cumartesi 17:38
Adalet Bakanı Bozdağ'dan Bomba Açıklamalar
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Başbakan’ın Demokratikleşme paketini Türkiye kamuoyuna açıklarken üç alternatif sunduğunu, bunlardan birisinin dar bölge sıfır baraj, diğerinin daraltılmış bölge yüzde 5 baraj ve mevcut yüzde 10 baraj olduğunu hatırlattı.  Partisi’nin her üç sisteme de hazır olduğunu belirten Bozdağ, muhalefet partilerinin bunlardan hangisini tercih edeceğini henüz kamuoyu ile paylaşmadıklarına vurgu yaptı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yerköy Kaymakamlığını ziyareti sonrasında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Daraltılmış bölge seçim sistemi konusunda muhalefet partilerinin tepkilerini değerlendiren Bozdağ, Başbakan’ın Demokratikleşme paketini Türkiye kamuoyuna açıklarken üç alternatif sunduğunu, bunlardan birisinin dar bölge sıfır baraj, diğerinin daraltılmış bölge yüzde 5 baraj ve mevcut yüzde 10 baraj olduğunu hatırlattı. “Biz üçüne de varız” diyen Bozdağ, Başbakan’ın sözkonusu açıklamayı Eylül ayında yaptığını, muhalefet partilerinin o günden bugüne bunlardan hangisini tercih edeceğini Türkiye kamuoyu ile paylaşmadıklarını ileri sürdü.

Sadece ‘dar bölge falana yarar, daraltılmış bölge filana yarar’ şeklinde değerlendirmeler yapıldığını kaydeden Adalet Bakanı Bozdağ, şöyle devam etti:

TARTIŞMA TÜRKİYE’NİN HAYRINADIR

“Ama CHP veya MHP veya başka bir parti bu üç sistemden hangisine evet dediklerini açıklamalılar. Bir yandan yüzde 10 barajının yüksek olduğunu bunun demokratik olmadığını söyleyeceksiniz ama öte yandan da sıfır barajın olduğu sisteme hayır diyeceksiniz, bunu anlamak mümkün değil. Ama maalesef şu anda bizim siyasi partilerimiz bu noktada bir kararsızlık içindedirler. Biz bu tartışmanın Türkiye'nin hayrına, yararına olduğunu düşünüyoruz. Barajın aşağı inmesi, daraltılmış bölge Türkiye için hayırlıdır. Yok biz dar bölge sıfır baraj istiyoruz diyorlarsa Türkiye ona da hazırdır, Ak Parti ona da hazırdır. Biz her ikisine de açık olduğumuzu söyledik. Burada açık olmayan muhalefet partileridir. Onların görüşleri nedir. Esasında bu soruları muhalefete sorsanız daha iyi olur bizim görüşümüz çok açık, çok net."

Bozdağ, AKP’nin gündeme getirdiği dar bölge seçim sisteminin haziran ayına kadar yasalaşıp yasalaşmayacağına ilişkin soruyu ise şöyle cevaplandırdı:

"Şu anda bunu konuşuyoruz, tartışıyoruz, Parlamento böyle bir düzenleme gelirse hangi aşamalardan sonra yasalaşacağı bellidir. Şu anda bu tartışılan bir konu."
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık