Ana Sayfa Siyaset Adalet Bakanı Bozdağ ABD’den FET֒yü istemeye gidiyor

Adalet Bakanı Bozdağ ABD’den FET֒yü istemeye gidiyor

15 Temmuz’da FET֒nün darbe girişimi sonrası Türkiye’nin FETÖ lideri Gülen’i iadesine ilişkin yeni bir gelişme yaşanıyor. FETÖ Lideri Gülen’in iade talebini bu kez Adalet Bakanı Bekir Bozdağ yüz yüze görüşmek için ABD’ye gidecek.

Giriş Tarihi: 25 Ekim 2016 Salı 11:09
Adalet Bakanı Bozdağ ABD’den FET֒yü istemeye gidiyor

Türkiye’nin daha önce birçok kez FETÖ lideri Gülen’in iadesine ilişkin taleplerde bulunmuş fakat sözde müttefikimiz olan ABD iade talebine ilişkin hiçbir renk vermemişti.

ÖNCE TUTUKLAMA SONRA İADE

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ bu çerçevede, bugün ABD'ye gidecek ve yarın da ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch ile görüşerek Gülen'in öncelikle tutuklanmasını, ardından da iadesini isteyecek.

ÇANTADA NELER VAR?

Türkiye'nin daha önce ABD'ye gönderdiği 5 ayrı dosyada, 10 Eylül'e kadar ortaya çıkan bilgi ve belgelere yer almıştı. Ancak özellikle Ankara Başsavcılığı'ndaki darbe girişimi dosyasına bu tarihten sonra çok sayıda bilgi ve belge girdi.

YENİ DELİLLER SUNULACAK

 Adalet Bakanı Bozdağ yarın görüşeceği ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch'e bu yeni delilleri sunacak. Bu delillerin önemli kısmını, darbe girişiminin talimatının Fetullah Gülen tarafından verildiğini ortaya koyan itirafçı anlatımları ile darbecilerin kendi aralarında yaptıkları görüşme trafiği ve konuşma içerikleri oluşturuyor. Bakan Bozdağ'ın ABD'ye götüreceği dosyada, Denizli'de önceki hafta açılan 15 Temmuz darbe girişimi davasının iddianamesindeki bilgilerin de bulunduğu öğrenildi.

KAÇABİLİRLER

Adalet Bakanı Bozdağ, ABD'li mevkidaşına Gülen'in öncelikle iade amaçlı tutuklanması gerektiğini anlatacak. Bozdağ bu çerçevede Gülen'in 3'üncü bir ülkeye kaçmaya hazırlandığına ilişkin istihbarat bilgileri de ABD'li Bakan Lynch'e aktarılacak. Bozdağ, Türkiye ile ABD arasında suçluların iadesi ve adli yardımlaşmaya ilişkin özel bir anlaşma bulunduğunu, iki ülkenin bu anlaşmayı şimdiye kadar, özellikle terörle mücadele konusunda sağlıklı işlettiğini, bu karşılıklı işbirliğinin Gülen'in iadesiyle de devamını isteyecek.

KİLİT İFADELER DAHA ÖNCE GÖNDERİLMİŞTİ

Sabah’ın haberine göre, Türkiye'nin daha önce ABD'ye gönderdiği dosyalarda şu belgeler yer almıştı:

- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ı rehin alan darbecilerin Akar'a yönelik, "Sizi kanaat önderimiz Fetullah Gülen ile görüştürelim, buluşturalım" sözleri.

- Darbe girişimini bir gün önceden bildiğini ve kendisinin paralel yapı üyesi olduğunu söyleyen Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın Başyaveri Levent Türkkan'ın savcılık ifadesi.

- Jandarma Albay Fazıl Öztürk'ün ifadesinde 1 Temmuz'da Tandoğan'da bir yerde toplanıldığına, soy ismini bilmediği Osman isimli bir kişinin Fetullah Gülen'in darbe yapılması talimatını ilettiğine yönelik ifadesi.

- Danıştay Tetkik Hâkimi Ebubekir Başel'in FETÖ yapılanmasının devlet içinde nasıl etkin hale geldiğini anlattığı ifadeleri.

- Üsteğmen Fahri Kafkas'ın, Tümgeneral Mehmet Dişli, Tuğgeneral Mehmet Partigöç ve Yarbay Levent Türkkan gibi isimlerin darbe girişimi gecesindeki faaliyetlerine ilişkin ifadesi..

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık