Ana Sayfa Güncel Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan Çok Önemli Yerköy Açıklaması

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan Çok Önemli Yerköy Açıklaması

Yozgat’ın Yerköy ilçesinde 5 katlı binanın çökmesinin ardından Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hemen bölgeye gitti. Yerköy’de yaşanan depremden dolayı çöken binada incelemelerde bulunan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bina sakinlerinin acilen mağduriyetlerinin giderileceğini ifade etti.

Giriş Tarihi: 18 Ocak 2016 Pazartesi 20:50
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan Çok Önemli Yerköy Açıklaması

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Yerköy İlçesinde depremden dolayı çöken binada incelemelerde bulunarak bina sakinlerinin mağduriyetlerinin giderileceğini söyledi.

 Yozgat basının gündeme getirdiği ve yetkililere uyarılar bulunduğu depremden zarar gören binaya çürük raporu verildiği ve binanın tahliye işlemlerinin devam ettiği yazılmıştı. Aradan geçen 4 gün sürede dün ikindi saatlerinde bina kendiliğinde çöktü. Çökme anında binada kimsenin olmayışı olası can kaybını önledi.

10 OCAK’TA YERKÖY SALLANMIŞTI

Yerköy’de 10 Ocak'ta meydana gelen 5.0 büyüklüğündeki depremde hasar gören 20 daireli bir bina çöktü. Yapılan araştırma ve incelemelerde binada kimsenin olmadığı belirtilirken, sağlık ekipleri, arama kurtarma ekipleri binada ölü veya yaralı olup olmadığının belirlenmesi için çalışma başlattı.

BİNADA KİMSE VARMIYDI?

Mahalle sakinleri, binanın büyük bir gürültü ile çöktüğünü belirterek, “Deprem oluyor zannettik, çok korktuk. Bir bina sakini içerdeki eşyasını taşıyordu. O taşıma işini bitirdikten sonra 10 dakika içinde bina çöktü. Çökme anında bina da kimse yoktu.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’da Yerköy’de çöken binada incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı. Akdağmadeni Belediye Başkanı Suphi Daştan'ın kayınvalidesi Alime Yalçın'ın (76) cenaze törenine katılmak üzere Yozgat’a gelen Bozdağ, cenaze namazının ardından Yerköy İlçesinde çöken bina alanında incelemelerde bulundu. Vali Abdulkadir Yazıcı’dan bilgiler alan Bozdağ, evleri yıkılan vatandaşların mağdur edilmeyeceğini söyledi.

Bozdağ, şöyle konuştu: “ Bu deprem de birçok yerde hissedildi. Yerköy ilçemizde de bir bina ağır hasarlı, bir diğer bina da hafif hasarlı olarak tespit edilmişti. Ağır hasarlı binadaki vatandaşların tahliyesi yapılmıştı. Ağır hasarlı olan bina bugün kendiliğinden yıkıldı. Tabi gelen mala gelsin, mala gelen zarar bir şekilde telafi edilir. Allah’a şükür herhangi bir can kaybı söz konusu değildir. 

Herhangi bir vatandaşımızın burnu kanamış değil. Aldığımız bilgilere göre enkazın altında herhangi bir insanımız bulunmadığı gibi başkaca bir canlı da bulunmamaktadır. Ama buna rağmen AFAD yetkilileri ve ilgililer binada enkazda dinleme yapacak. Bütün verilen enkazın altında herhangi bir insan olmadığını göstermiş olmasına rağmen bu gece bu dinleme yapılıp gerekli tedbirler alınarak çalışmalar yürütülecektir. Tekrar büyük geçmiş olsun. Buradaki zararın ziyanın karşılanması diğer hasarların tespiti ve tazmini konusunda diğer ihtiyaçların giderilmesi konusunda Valimiz, ilçe kaymakamız, belediyemiz, AFAD yetkilileri hep beraber çalışıyorlar, biz de buradaki çalışmaların yakın takipçisi olacağız. Tekrar hemşehrilerimize büyük geçmiş olsun diliyorum. Allah bir daha böylesi sıkıntı, afet vermesin” dedi.

Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesinde 10 Ocak tarihinde Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi'nden edinilen bilgiye göre 5.0 şiddetinde deprem meydana gelmişti.Deprem merkezine en yakın ilçe konumundaki Yerköy’de büyük hasar gören 20 dairelik binada oturan sakinler evlerini boşaltarak yakınlarının yanına taşınmışlardı. İçeride eşyası kalan son bina sakini de eşyasını boşalttıktan 10 dakika sonra binanın kendiliğinden çöktüğü belirtildi. 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık