Ana Sayfa Güncel ABD'li İsimden Çarpıcı Türkiye Tespitleri

ABD'li İsimden Çarpıcı Türkiye Tespitleri

Bill Clinton'un danışmanından çarpıcı tespit: Türkiye açık saldırı altında...

Giriş Tarihi: 12 Haziran 2014 Perşembe 12:15
ABD'li İsimden Çarpıcı Türkiye Tespitleri
Gediz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, önemli bir ismi misafir etti. ABD’nin eski başkanlarından Bill Clinton’a görevi sırasında siyasi danışmanlık yapan Prof. Dr. Bruce Newman, öğrencilere, “Siyasal pazarlamanın geleceği, teknolojinin rolü ve Obama modeli” konulu bir ders verdi. Siyasal pazarlamada dünya çapında otorite kabul edilen Newman, hem Clinton’un başkanlığı dönemindeki deneyimlerini anlattı hem de Türkiye’ye ilişkin tespitlerde bulundu.

"TÜRKİYE AÇIK SALDIRI ALTINDA"

Prof. Dr. Newman, Türkiye’nin açık saldırı altında olduğunu, bu yüzden iç karışıklıkların bitmek bilmediğini söyledi. Anadolu’nun, stratejik konumu sebebiyle hep hedef konumunda bulunduğuna dikkat çekerek, “Ülkeniz, dünyanın büyük bölümünün kesiştiği stratejik bir konuma sahip. Batıyla doğu arasında köprü niteliğinde. Bu yüzden çok farklı ülkeler ve kesimler tarafından saldırı altındasınız. Bu saldırılar, sürekli karışıklıklara yol açıyor. Bunlara cevap vermek durumundasınız. Bana göre Türkiye’nin yeni stratejiler belirlemesi şart. Türkiye’de ne olup bittiğini konuşmak yerine, Türkiye’nin dünyanın geri kalanına ne ifade ettiğini anlatmakta yarar var. Bu kapsamda savunmaya dayalı olmayan bir yaklaşımla yeni bir slogan ve strateji oluşturulabilir.” dedi.

"CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ BİR FIRSAT"

Bruce Newman, ağustos ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçiminin, Türkiye’nin dış tehditlere ve saldırılara daha güçlü karşı koyabilmesi için bir fırsat olabileceğine de işaret etti:

NEWMAN: GERÇEK TÜRKİYE'NİN NE OLDUĞUNU BİLMİYORLAR

“Yeni liderle birlikte sloganınız, ‘Gerçek Türkiye’ olabilir. Belki birçok kişi, hâlâ gerçek Türkiye’nin ne olduğunu bilmiyordur. Gerçek Türkiye’nin iyi ve pozitif bir olgu olduğu konusu iyi işlenip dünyanın geri kalanında böyle bir algının oluşması sağlanırsa ülkeniz farklı bir konuma gelecektir. Bu toprakların ayrışmanın değil, birleşmenin ve buluşmanın adresi olduğu iyi anlatılmalı. Tüm dünyadan çeşitli insanların birarada yaşayabildiği ve farklı kültürlerin, dinlerin, ırkların, etnik oluşumların barındığı model bir ülke konumunuzu güçlendirin. Bence bu, Türk rüyasını gerçekleştirmek için en etkili strateji.”
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık