Ana Sayfa Güncel 90 bin Sarıkamış şehidi dualarla anılacak

90 bin Sarıkamış şehidi dualarla anılacak

Birinci Dünya Savaşı sırasında vatanını savunmak için yola çıkan ancak tek bir kurşun atmadan Kars’ın Sarıkamış ilçesinde donarak şehit olan Sarıkamış Şehitleri’ni anma programlarının 102’nci yıldönümü kapsamında anılacak.

Giriş Tarihi: 7 Ocak 2017 Cumartesi 00:44
90 bin Sarıkamış şehidi dualarla anılacak

Yarın yapılacak anma yürüyüşünün ardından Çapanoğlu Büyük Camii’de şehitlerimizin ruhuna mevlid-i Şerif okutulacak. Sarıkamış’ta yapılacak anma programı ile beraber 81 ilde de Sarıkamış Şehitleri Anma yürüyüşü Yozgat’ta da düzenlenecek.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Oğuzhan Güneşer, yarın saat 10.00’da Rıza Kayaalp Spor Salonu’nda toplandıktan sonra buradan başlayacak ve Lise Caddesi güzergahı üzerinden Cumhuriyet Alanı’nda son bulacak yürüyüşe bütün Yozgat halkını davet etti.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Oğuzhan Güneşer, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Yurdumuz insanın ecdadına olan vefakârlığının, birlik beraberliğinin, vatan ve millet sevgisinin tezahürüyle katılımın yoğun olacağı düşünülmektedir. Tarihi, emsalsiz zaferlerle dolu milletimiz, “Sarıkamış Harekatı”nı başlatarak devam etmekte olan kötü gidişata dur demek niyetindedir. On binlerce iman abidesi vatan evladı, Yemen çöllerindeki cehennem sıcaklarından sonra gözlerini bile kırpmadan, umutları bile donduracak kadar soğuk Allahuekber Dağları’na yönelir.

SARIKAMIŞ BİR DESTANIN İSMİDİR

Kaybedilen doğu illerini geri almak için düzenlenen harekâtta, kış mevsiminin olanca zorluğu, on binlerce vatan evladının gücünü tüketmektedir. İslam âleminin ümidi olduklarının bilinciyle cepheye giden, tarihe her daim kahramanlıklarıyla nam salmış Türk askeri için şehitlik mertebesinden başka varacak yer yoktur... Şartlar ne olursa olsun düştükleri yol, peşlerine düşeceğimiz yoldur. Ölürsem Şehit Kalırsam Gazi olurum düşüncesi bu milletin kahraman evladına tarih sayfalarında onlarca destan yazmasına neden olmuştur. Evet Sarıkamış bir destanın ismidir. 90 bin askerin bu topraklara kendi ruhundan ruh katmasının sembolüdür. Ölümün değil, bedensiz aramızda varolmanın mücadelesidir. Çünkü Şehitler ölmez. Güçlü Türkiye’nin bu gününe dikilen tohumlardır.”

 MEVLİT OKUNACAK

Yapılacak yürüyüşün detayları hakkında bilgi veren Güneşer, “Yarın saat 10.00 ‘da Rıza Kayaalp Spor Salonu’nda toplanacağız. Günün anısına bere-kaşkol-eldiven dağıtımı yapılacaktır. Cumhuriyet Meydanı’nda son bulacak olan yürüyüş sonrası Kur’an-ı Kerim tilaveti yapılacak ve şehitlerimiz için dua edilecektir. Öğle namazı öncesi Çapanoğlu Büyük Camii’nde mevlid okutulacaktır. Tüm halkımızı yürüyüşe bekliyoruz” dedi.

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Hangi ile ne zaman kar yağışı bekleniyor? Meteoroloji son tahminlerini paylaştı

Hangi ile ne zaman kar yağışı bekleniyor? Meteoroloji son tahminlerini paylaştı

Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık