Ana Sayfa Yaşam 70 yıllık makinesiyle teknolojiye meydan okuyor

70 yıllık makinesiyle teknolojiye meydan okuyor

Yozgat’ta, ustasından aldığı 70 yıllık dikiş makinesiyle teknolojiye meydan okuyan perde ve terzilikle uğraşan 75 yaşındaki Çınar Demirtürk, artık bu sanatın önemini yitirdiğini ve sanatkar yetiştiremediklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 22 Aralık 2016 Perşembe 20:15
70 yıllık makinesiyle teknolojiye meydan okuyor

Çıraklık döneminde ustasından aldığı 70 yıllık makine ile terzilik zanaatını gelişen teknolojiye karşı sürdüren Demirtürk Perde ve Terzi işletme sahibi Çınar Demirtürk, 75 yaşına gelmesine rağmen işini severek yaptığını dile getirdi. Yozgat olmak üzere birçok ilde terzilik zanaatının önemini kaybettiğini hatırlatan Demirtürk, artık yetiştirecek çırak bulamamaktan yakındı.

62 YILLIK TERZİ

Yozgat’ta 1955 yılında terzilik hayatına başladığını belirten 75 yaşındaki Çınar Demirtürk, 60 yıldır perdeci ve terzi olarak Yozgat halkına hizmet ettiğini söyledi. 1970 yıllarda Yozgat’ın şehirleşmeye başlamasıyla birlikte ilk kez perdeyi Yozgat halkına kendisinin diktiğini belirten Demirtürk, “Ben burada askere gitmeden önce kadın erkek terziliği yapardım. Askere gittikten sonrada sadece erkek terziliğine yöneldim. 70’li yıllarda Yozgat’ta apartman kültürü çoğalmaya başladı. Apartmanlar çoğalınca da Yozgat’ta perde kültürü oluştu. Yozgat’ta da o zamanlar perde diken yoktu. Bu vesileyle perde dikmeye yöneldim. Hatta Yozgat’ta il olarak perdeler bizden çıkardı. Bununla birlikte perde ve terzicilikle hayatımıza devam ediyoruz. Elbise diktirme olayı şimdi bitti tamirat daha fazla oluyor onunla geçimimizi sağlıyoruz. Dikiş makinemi ustamdan zamanında devraldım. 70 yıllık bir makine. Makinemle ilgili çok büyük sorun yaşamadan bu makine ile işime devam ediyorum” dedi.

SANATKAR YETİŞMİYOR

Türkiye genelinde artık sanatkar yetiştirmenin zor olduğuna da değinen Demirtürk, şöyle devam etti: “Yozgat’ta değil Türkiye genelinde sanat önemini kaybetti ve sanatkar artık yetişmiyor. Yetişmemesinin nedeni eğitimi sisteminin değişmesidir. Yani sanat öğrenmek isteyen çocuk önceleri, ilkokulu bitirdikten sonra okuyorsa okuyor okumayacaksa bir sanata yönelirdi. Şimdi ise o sistem değişti. Sistemin değişmesiyle birlikte artık sanatkar yetişmiyor.

60 YILDIR VERGİ MÜKELLEFİ

 60 yıldır vergi mükellefiyim. Terziliğe Ankara’da başladım, burada ağabeylerimle birlikte çalıştım. Askerliğimi bitirmemle beraber 52 senedir Tonusluoğlu Vakıf İşhanı’nda bulunan iş yerimde mesleğime devam ediyorum. Ankara 28. Tümen Ordu Komutanlığı’nda askerliğimi yaptım. Subaylara terzihanede elbise diktim. Genelkurmaya üst rütbeli subaylara elbise dikmekle askerliğimi tamamladım.”

Google News'de takip et

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık