Ana Sayfa Güncel 30 kişiden oluşan mülteci aileye yardım eli uzandı

30 kişiden oluşan mülteci aileye yardım eli uzandı

Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri Irak’taki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye geçen ve Yozgat’a yerleşen 30 kişinin bir evde yaşadığı aileye kendi harçlıklarından biriktirdiği paralarla alışveriş yaparak yardımda bulundu.

Giriş Tarihi: 23 Aralık 2016 Cuma 21:50
30 kişiden oluşan mülteci aileye yardım eli uzandı

Girişime Yozgat Belediyesi de aktif destek sağladı. Başkan Yardımcısı Talip Karslıoğlu, “gönüllü öğrencilerimiz harçlıklarını ilimizde yaşayan mülteci ailelere destek olmak için harcıyor, onların ihtiyaçlarını bir nebze olsun karşılıyor. Öğrencilerimize ve öğretmenlerimize duyarlı davranışlarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Yozgat Belediyesi psikologu Songül Çiftçi eşliğinde aileyi ziyarete giden İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden öğretim görevlileri ve öğrenciler gördükleri manzara karşısında duygulu anlar yaşadı. Öğrenciler kendi harçlıklarından biriktirerek bir araya getirdiği paralarla önce alışveriş yaptı daha sonra aileye bizzat teslim etti.

Samimi ve duygulu anların yaşandığı ziyarette öğrenciler şeker ve çikolata ikram ettikleri çocuklara tek tek sevgi gösterisinde bulundu. 

Bozok Üniversitesi İktisadi Bilimler Fakültesi İktisat 1’inci sınıf öğrencisi Kübra İçim, “biz öğrenciyiz elimizden geldiği kadar harçlıklarımızdan, sağdan soldan destek olmaya çalıştık. Söyleyecek bir şey bulamıyorum çok zor onların yerinde olmadan kesinlikle anlayamayız bu durumu. Bir haber bakıyorlar öyle hiçbir şeyden habersiz. Allah yar

dımcıları olsun. Desteklerini kimse esirgemesin. Din, dil, ırk hiç önemi yok insanlık olduktan sonra. Yok Suriyeli, yok Iraklı insanlık olması gerekiyor. Desteklerimiz sonunda kadar devam edecek. Ne yapabilirim diye düşünüyor insan öncelikle. Allah yardımcıları olsun” dedi.

HER HAFTA BİR BÖLÜM YARDIM EDİYOR

Bozok Üniversitesi İktisadi Bilimler Öğretim Görevlisi Fahri Şeker ise duygu ve düşüncelerini şu şekilde dile getirdi: “Başlangıç olarak burada öğrencilerin duyarlılığı çok önemliydi. Öğrencilerden böyle bir talep geldi. Etrafta duydukları. Özellikle son dönemlerdeki Halep’te yaşananlar, Suriye’de Irak’ta yaşananlara karşı öğrencilerimizde duyarlıydı. Bu konuda her sınıfın birkaç aileyle ilgilenebileceğini düşündük ve her hafta bir sınıf olmak üzere 2-3 bazen4 aileye alışveriş yardımları bunun ötesinde acil ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri maddi yardımlar, yine bu kış gününde çocukları için gerekli olan giyecek yardımı malzeme, battaniye oturabilecekleri kilim gibi bu tür temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere öğrenciler kendi aralarında organize oldular.

“ENSAR AİLE” KABUL EDİLİYOR

Küçük küçük bu yardımlar birikiyor ve her hafta bir ailenin en azından birkaç aylık ihtiyacını karşılayacak kadar temel ihtiyaçlarını karşılamış oluyoruz. Biz bunu ilk başlangıç olarak İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi olarak başlattık ama ileride üniversitede inşallah yayılır. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde şu anda bu dördüncü haftamız oldu. Her hafta bir sınıf İktisat bölümünün. Bu gün İşletme bölümünden İktisat bölümündenarkadaşlarımız var. İleriki günlerde öbürkü bölümlerden de talepler var. Şu anda finaller haftası için bir ara verdik sonra bu yardımlar devam edecek. Tabi ki bugün geldiğimiz aileye bu sınıf bu aileye Ensar Aile olarak bu aileyi zaman zaman ziyaret edecek ihtiyaçları varsa karşılayacaklar. Etrafındaki konu komşularında bu duyarlılığı artırmak için iletişime geçecekler.” Yozgat Belediyesi sosyal sorumluluk projesi kapsamında Bozok Üniversitesi ile takdir edilesi bir güzel projeye daha imza attıklarını belirten Belediye Başkan Yardımcısı Talip Karslıoğlu da, “gönüllü öğrencilerimiz harçlıklarını ilimizde yaşayan mülteci ailelere destek olmak için harcıyor, onların ihtiyaçlarını bir nebze olsun karşılıyor. Öğrencilerimize ve öğretmenlerimize duyarlı davranışlarından dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık