Ana Sayfa Ekonomi 2016 yılını Yozgat büyük bir hayal kırıklığıyla tamamlıyor

2016 yılını Yozgat büyük bir hayal kırıklığıyla tamamlıyor

2016 yılına Hükümette bulunan önemli isimlerinin vereceği destekle büyük umutlarla giren, bu süreç zarfında bol vaatlerle avutulan Yozgat, koca bir yılı büyük ölçüde hayal kırıklığı yaşayarak tamamlıyor.

Giriş Tarihi: 29 Aralık 2016 Perşembe 19:07
2016 yılını Yozgat büyük bir hayal kırıklığıyla tamamlıyor

Ocak 2017’de resmen açılacak olan bölge hastanesi dışında çok ciddi yatırımlara ev sahipliği yapamayan, iş alanlarının azlığı nedeniyle Türkiye’nin göç lideri olan Yozgat’ın ekonomisini ayağa kaldıracak projeler hayata geçmezse verilen sözler yine havada kalacak

Yozgat’ın geleceğine yön verecek, gelişimine büyük katkı sağlayacak olan çalışmaların koca bir yıl içerisinde de ağır aksak ilerlemesi ya da hiç başlanmaması beklentilerimizin boşa çıkmasına neden oldu.

YATIRIM AĞIR AKSAK

Hükümetin yatırım konusunda yine ikinci plana attığı, işsizlik ve istihdam problemlerine çözüm üretmek bir tarafa Teşvik Kanunu’nda bir kez daha haksızlık yapıldığı için yatırım almakta zorlanan Yozgat’ta teşvike bağlanan yatırım sayısı bir elin parmaklarını geçemedi.

 Yozgat’ın en önemli kazançlarından biri olan Hızlı Tren’in sürekli ötelenmesi, havaalanı konusunda 2016 yılında da beklenilen adımların atılmamasının moral bozukluğunu yaşayan Yozgat’ın yüzünü birazcık olsun şehir hastanesinin açılışının yaklaşması güldürdü.

 GÖÇ LİDERİ OLDUK VEKİL SAYIMIZ DÜŞTÜ

Yıllardır iktidara verdiği desteğin karşılığını alamayan, yatırım konusunda Doğu illerinin bile gerisinde kalan, iş alanları olmadığı için de binlerce insanı başka illere göç eden Yozgat’a YSK’nın kararı bir şok daha yaşattı. Son nüfus sayımı sonuçlarına göre nüfusu 419 bin’e gerileyen ve tarihinin en kötü dönemlerini yaşayan Yozgat’ın 4 olan milletvekili sayısının 3’e düşmesi, siyasette daha şimdiden ince hesapların yapılmasına neden oldu.

GÖZLER HAVALANI VE ÇEVRE YOLUNA DİKİLDİ

ÇED Raporu tamamlanan ancak şu ana kadar bunun dışında net bir gelişme yaşanmayan havaalanı için verilen sözlerin tutulup tutulmayacağı da bilinmiyor. Duble yol konusundaki beklentilerine de 2016 yılı içerisinde tam anlamıyla karşılık bulamayan, göçün en fazla yaşandığı il olan Yozgat’ın 14 yıllık iktidar döneminde ciddi yatırımları alamaması da yeni yıla az bir süre kala sorgulanması gereken soruların başında geldi.

TOP SİYASİLERDE

Umudunu artık şans oyunlarına bağlayan Yozgat’ın tüm sektörlerde ciddi bir atılım yapması, verilen sözlerin yerine gelmesi ile mümkün olacak. Bu konuda önemli bir sorumluluk üstlenecek olan siyasilerin savunma sanayi yatırımları başta olmak üzere havaalanı ve diğer önemli projeleri takip ederek gerçekleşmesi konusunda elini taşın altına koyması bekleniyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Yozgat

Siyaset

Spor

Yukarı Çık